Neočakávané silné ochladenie opätovne zastavilo vývoj vegetácie, teda aj pučanie ovocných stromov. Ošetrenie, ktoré sme signalizovali minulý týždeň, a to predjarný postrek jadrovín, najmä jabloní proti prezimujúcim škodcom, možno preto uskutočniť až po ďalšom otepelní, najlepšie po celodennom – nad bod mrazu.
Pri takomto oteplení sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov, ktorí sú v predjarí v štádiu tesne pred liahnutím alebo na začiatku liahnutia z vajíčok. Podobné oteplenie sa očakáva predovšetkým začiatkom 16. týždňa. Avšak vzhľadom na dlhodobejšiu predpoveď počasia, podľa ktorej ďalšie ochladenie, i keď menšie ako minulý víkend, sa očakáva po Veľkej noci, ošetrenie bude možné aj v poslednej dekáde apríla. Vo vyšších polohách sa, pravdepodobne, oneskorí až ku koncu apríla. Pre severnejšie polohy upozorňujeme, že predjarné ošetrenie sa má robiť až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov, pretože po ošetrení sa znižuje mrazuvzdornosť stromov. V každom prípade však treba pripomenúť, že ak sa predjarné ošetrenie vykoná počas súvislejšieho oteplenia aspoň nad 10 oC počas troch dní, dosiahne sa ním dostatočná účinnosť a netreba mať obavy z jeho nízkej účinnosti. Predjarný postrek sa totiž neopakuje! Vhodné načasovanie termínu ošetrenia závisí jednoznačne od rastovej fázy stromov. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa OLEOEKALUX alebo OLEOEKOL, ktoré sú najúčinnejšie od pučania do objavenia sa kvetového púčika. V prípade, že sa ošetruje po oteplení nad 16 oC, je ošetrenie účinné aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Vhodné je použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny, čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku.
Ošetrovanie proti monilióze kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní sa takisto komplikuje. Keďže prehánkový ráz počasia, pravdepodobne, bude trvať väčšiu časť mesiaca apríl, odporúčame ošetrenie, najmä pri čerešniach a višniach tesne pred kvitnutím. Druhé ošetrenie po odkvitnutí treba zvážiť podľa počasia. Z prípravkov sú povolené BAYCOR 25 WP, HORIZON 250 EW, ROVRAL 50 WP, ROVRAL FLO a SPORGON 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1000 litrov na hektár.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF