
Na tohtoročnej výstave boli najmä srnčie trofeje. Na snímke sú trofeje srncov druhej vekovej triedy.
Prehliadky poľovníckych trofejí majú v okrese Zvolen dlhoročnú tradíciu. Rok čo rok prekvapovali počtom vystavených trofejí poľovnej zveri a ich kvalitou. V rokoch 1997 až 2002 ulovili poľovníci v revíroch tohto okresu až 25 jeleňov. Ich parožia získali bronzové medaily, osem strieborných a jedny „zlaté“ parohy si z Dobrej Nivy odviezol hosť zo zahraničia.
Podobné to bolo aj s parožkami srncov. V tých rokoch sa tu ulovilo 13 bronzových, 5 strieborných a dvoje „zlatých“ srnčích parožkov s bodovou hodnotou 131, 83, a 150, 60 bodov (podľa medzinárodných bodovacích tabuliek). Okres sa mohol popýšiť aj „zlatými“ lopatami daniela z Dobrej Nivy, dvoma kapitálnymi diviačími klami z Očovej, a „zlatou“ lebkou vlka, ktorý prišiel na mušku poľovníkovi Jánovi Turňovi z Očovej a zlatou lebkou jazveca, ktorého v Strážach-Budči ulovil Ľuboslav Mikuláš.
Na tohtoročnej výstave bolo medailí menej. Zlatého daniela ulovil v Babinej Jozef Kondé, dva zlaté muflóny z toho istého revíru ulovili A. Menhard a zahraničný hosť. Na prehliadke sa však neobjavil ani jeden zlatý jeleň, boli len 4 strieborné a 8 bronzových. A čo je skutočne na zamyslenie – iba jedno bronzové a jedno zlaté srnčie parožie je oproti minulým rokom podstatné zhoršenie. Veď napríklad v roku 2001 sa na prehliadke objavilo až 10 medailových srnčích paroží. Odborníci tvrdia, že je to dôsledok zhoršenia klimatických podmienok a ťažkostí s prezimovaním srnčej zveri. Pýchou je však impozantná trofej srnca z Poľovníckeho združenia Hrádok Lieskovec, ktorej namerali 137,45 bodu. Šesťročného srnca vo veku trofejovej kulminácie ulovil Pavel Mikleš.
Chovateľské prehliadky sa vo Zvolene konali v minulých rokoch na rôznych miestach. Najčastejšie v priestoroch jednej zo zvolenských priemysloviek. Organizátorom tohtoročnej prehliadky slúži ku cti, že ju umiestnili v reprezentačných priestoroch Zvolenského zámku. Teda na mieste, ktoré bolo v 12. storočí vybudované aj pre potreby kráľovských poľovačiek a dnes slúžia Slovenskej národnej galérii. Vedenie Zvolena však uvažuje aj o vybudovaní mestského múzea v priestoroch zámku, ktoré kedysi slúžili ako sklad palív. V dôstojnom prostredí zámku tak bude možné umiestniť aj bohaté národopisné zbierky kraja pod Poľanou, ale i najnovšie nálezy archeológov a dokumenty o histórii poľovníctva a lesníctva na strednom Slovensku.
ONDREJ BARTOŠ