TIPY na víkend

NITRA

m Bonsaj Slovakia a záhradkárska výstava Gardenia sú ťahákom expozícií šiestich jarných výstav, ktoré otvorili v areáli výstaviska Agrokomplex. Na životné prostredie je zameraná výstava Enviro a žiaci stredných škôl sa prezentujú svojimi výrobkami na výstave Mladý tvorca. Novinkou je medzinárodná výstava pomôcok pre rehabilitáciu a protetiku Humanotech a medzinárodná výstava zdravotníckej techniky a farmácie Medifa, ktoré sa na nitrianskom Agrokomplexe konajú prvý raz. Do Nitry prišlo takmer dvesto vystavovateľov zo šiestich krajín. Výstava Gardenia si získala veľkú obľubu, pretože na Slovensku zrejme neexistuje rodina, ktorá by nevlastnila aspoň malý kúsok zeme pre potešenie. Nemenej prestížnou je výstava Bonsaj Slovakia, na ktorej sa zúčastnia poprední odborníci z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Brazílie a Juhoafrickej republiky. Výstavy sa končia v nedeľu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

NOVÁ BAŇA

m Vývoj remesiel v stredovekých mestách na Slovensku dokumentuje výstava Stredovekí remeselníci, ktorú sprístupnili v Pohronskom múzeu v Novej Bani. Výstava vznikla zo zbierok Archeologického múzea SNM Bratislava a pozostáva z dobových dokumentov, výrobkov a pracovných nástrojov 18 najviac zastúpených remesiel. Zastúpenie na výstave majú najmä stredovekí baníci, hutníci, kováči, nožiari, klinčiari, zámočníci, obuvníci, hrnčiari a iní. Väčšina z týchto stredovekých remesiel podľa slov riaditeľky PM Heleny Hudecovej má svoje korene v prehistorických dobách. Ako samostatné výrobné odvetvia sa začali vyčleňovať v 11. a 12. storočí. Špecializácia sa viac-menej ustálila už v druhej polovici 14. storočia, keď sa začína éra vzniku cechov. Tento proces sa najvýraznejšie prejavoval v osídleniach mestského charakteru, predovšetkým v bohatých stredovekých banských kráľovských mestách.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA

m Vo svete japonských bábik sa ocitnú návštevníci výstavy Mestského múzea v Bratislave, ktorú otvorili tento týždeň v bratislavskej Starej radnici. Slováci tam budú môcť obdivovať zvláštny typ tradičných japonských bábik - kokeši, ktoré pochádzajú z Tohoku v severnom Japonsku. Morfologická krása drevených bábik sa oceňuje pre jednoduchosť, typickú črtu japonskej kultúry.

Dôkazom estetického vyjadrenia krajiny sú bábiky spolu s básňami haiku, i tradičnou architektúrou, japonskými záhradami i divadlom. Bábiky v japonských domácnostiach zachytávali spôsoby odievania a tradičné zvyky, iné slúžili deťom ako hračky. Práve v Japonsku majú bábiky svoj sviatok - 3. marca ho slávia rodiny, kde majú dcéry. Výstavu pripravilo múzeum v spolupráci s japonskou ambasádou a nadáciou The Japan Foundation. Potrvá do 25. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Prezentácia japonskej kultúry na Slovensku sa tým nekončí, Soedžima s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom totiž naplánovali týždeň japonskej kultúry na Slovensku i prezentáciu toho najlepšieho zo slovenskej kultúry v Japonsku.

m Pohľady na malebné uličky niekdajšieho Podhradia, židovského mesta, Vydrice a starej Petržalky zachytené štetcom známeho slovenského maliara priblíži výstava Galérie mesta Bratislavy Ernest Zmeták: 50 rokov pohľadov na Bratislavu, ktorú otvorili v Pálffyho paláci v Bratislave.

Výstava predstaví približne 50 výtvarníkových kresieb, grafík a obrazov s touto tematikou, pričom jej ambíciou je okrem majstrovstva tvorcu ukázať aj tváre dnes už zaniknutej Bratislavy. Expozícia tiež pripomína Zmetákovo autorstvo mozaiky na štíte Primaciálneho paláca a veľkorozmerný gobelín s námetom Bratislavy, ktorý je obdobou gobelínu visiaceho v reprezentačných priestoroch primátora mesta. Expozíciu si záujemcovia môžu pozrieť do 4. mája.

SkryťVypnúť reklamu

TOPOĽČANY

m Estetický zážitok i poučenie o nerastných bohatstvách prírody ponúka návštevníkom výstava pod názvom Horniny okolo nás, ktorú sprístupnili v Tríbečskom múzeu v Topoľčanoch. Expozícia predstavuje vyše 100 vzoriek hornín a minerálov, usporiadaných podľa druhovej príslušnosti, spôsobu svojho vzniku i nálezísk. V zbierke sú zastúpené vyvreté, usadené a premenené horniny z lokalít Topoľčianskeho okresu, známych nálezísk na Slovensku i v zahraničí. Podujatie pripravené pracovníkmi prírodovedného oddelenia múzea z jeho fondov anorganických prírodnín je vhodné najmä pre mládež, žiakov základných a stredných škôl, členov prírodovedných krúžkov a ochrancov prírody. Súbory exponátov totiž dopĺňajú kresby zobrazujúce stavbu Zeme, cyklus tvorby hornín, ich usadzovanie, premeny a podobne. Výstava potrvá do 29. mája.

SkryťVypnúť reklamu

(sita, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu