Keď sa začala vojenská operácia v Iraku, severokórejský vodca Kim Čong-il bol už niekoľko dní pre svetovú verejnosť nezvestný. Začalo sa špekulovať. Je chorý? Obáva sa, že je po Husajnovi ďalším na rade? Prvýkrát po 50 dňoch sa Kim objavil na verejnosti pred týždňom, keď navštívil lekársku fakultu. A vo štvrtok prvý raz prehovoril.
„Naše vzdušné sily sú pripravené kedykoľvek poraziť nepriateľa,“ povedal Kim počas návštevy vojenskej leteckej základne. Od chvíle, keď sa v Bagdade zrútila socha Saddáma Husajna, prešlo len pár hodín.
Kto je nepriateľom, Kim nepovedal, ale v Severnej Kórei sa týmto výrazom označujú Spojené štáty.
Kim so suverenitou diktátora hovoril pred letcami o víťazstve aj napriek tomu, že väčšina z nich nemá nalietaných dostatok hodín. Severná Kórea trpí nedostatkom pohonných látok. Jeho návšteva leteckej základne však má silný symbolický význam - Iračania nedokázali proti Američanom ani vzlietnuť a Kim ukazuje, že jeho armáda je oveľa silnejšia.
Za silnými slovami sa však zjavne skrývajú obavy. Spojené štáty považujú Severnú Kóreu za „darebácky“ štát a ešte pred začiatkom vojny v Iraku dali verbálne, ale aj posilnením vojenských síl v Tichom oceáne najavo, že v prípade potreby by dokázali bojovať aj v dvoch vojnách naraz.
A vojna v Iraku potvrdila, že ak sa bojovať Biely dom rozhodne, postupuje dôsledne. Pchjongjang opakovane tvrdí, že bude ďalším americkým cieľom, čo Biely dom odmieta a zdôrazňuje, že požaduje od KĽDR okamžité zastavenie veľmi podozrivého jadrového programu. Práve včera americká CIA zverejnila, že Severokórejčania chcú vybudovať jadrový komplex, ktorý by vyprodukoval ročne dostatok uránu pre najmenej dve jadrové zbrane ročne.
Podľa informácií agentúry AFP Kim krátko po vypuknutí vojny v Iraku tajne navštívil Čínu. Nový čínsky prezident Chu Ťin-tchao údajne Kima uistil, že „Čína nezostane nečinná“, ak sa vzťahy medzi Washingtonom a Pchjongjangom neprestanú zhoršovať. Informáciu o návšteve získala AFP z americkej publikácie Strategic Forecasts, ktorá cituje ruské tajné služby.