PETROHRAD - V ruskom Petrohrade dnes pokračuje stretnutie troch najhlasnejších odporcov vojny proti Iraku - nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho francúzskeho kolegu Jacqua Chiraca. Hovoriť sa má okrem iného o povojnovej situácii v Iraku.
Summit komentátori označujú za „anti-Belfast“. Reagujú tak na skutočnosť, že stretnutie v Petrohrade je opozíciou proti stretnutiu britského premiéra Tonyho Blaira a amerického prezidenta Georgea Busha. Tí sa v utorok v Belfaste zhodli na tom, že úloha OSN pri obnove Iraku by mala byť „podstatná“. Neskôr však vyplynulo, že tým mysleli angažovanosť organizácie v humanitárnych otázkach.
Rusko, Nemecko a Francúzsko naopak tvrdia, že OSN by mala hrať kľúčovú úlohu v postsaddámovskom Iraku. Obávajú sa totiž toho, že Američania by si v krajine mohli upevniť svoje pozície a oslabiť ich záujmy.
Na stretnutí sa mal pôvodne zúčastniť aj generálny tajomník OSN Kofi Annan. Svoje rozhodnutie neskôr odvolal, aby nevnášal rozpory medzi členov Bezpečnostnej rady OSN.
Britský denník Guardian informoval, že francúzsky prezident Jacques Chirac v snahe vyhnúť sa izolácii, do ktorej sa dostáva, pozval na stretnutie aj britského premiéra Tonyho Blaira. Ten pre „zaneprázdnenosť“ odmietol.
Pozorovatelia tvrdia, že stretnutie v Petrohrade má ukázať, že os Moskva-Berlín-Paríž nebola len účelovou záležitosťou počas irackej vojny.
To však včera odmietol nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorý tvrdí, že spojenectvo Nemecka, Francúzska a Ruska nie je žiadnou alternatívou k existujúcim medzinárodným organizáciám.
Summit bol naplánovaný ešte pred pádom Saddáma Husajna.
(mik, tasr)