WASHINGTON, MOSUL, KIRKÚK - Akcie Američanov a Britov v Iraku sa včera sústredili na sever krajiny a Tikrít v strede, ktorý odoláva ako posledný. Spojencom sa podarilo obsadiť prakticky všetky dôležité mestá vrátane bohatých ropných polí. Víťazstvom dňa bolo dobytie Mosulu.
Prví príslušníci amerických zvláštnych jednotiek tam vstúpili bez boja, zaútočili však na nich ostreľovači. Posledné zvyšky irackej armády sa vzdali s podmienkou, že dostanú amnestiu a spojenecké lietadlá prestanú bombardovať ich pozície. Jedenásť vozidiel s niekoľkými desiatkami amerických vojakov nasledovali stovky kurdských bojovníkov. Prešli prázdnymi ulicami vyplienenými niekoľkohodinovým rabovaním. To sa rozpútalo, hneď ako sa z mesta stiahli iracké jednotky. Obyvatelia mesta vyrabovali banku aj univerzitnú knižnicu.
Američania a Kurdi najprv išli k domu šejka Ibráhíma Atalláha Džuburího, potom navštívili vyplienenú vládnu budovu. Keď na nich začali strieľať ostreľovači, časť z nich odišla zaistiť miestne letisko.
Mosul je tretím najväčším irackým mestom, ktoré ovládli spojenci. Spolu s Kirkúkom ležia v oblasti významných ropných ložísk. Kurdské sily dostali od svojich veliteľov rozkaz opustiť Kirkúk, ktorý spolu s americkými jednotkami obsadili vo štvrtok. Rovnako majú odísť aj z Mosulu. Obe mestá zabezpečujú Američania. Štvrtkový príchod stoviek kurdských bojovníkov do strategicky významnej oblasti bohatej na ropu znepokojil susedné Turecko. To má obavy, že posilnenie Kurdov v Iraku podnieti na podobné ambície tureckých Kurdov.
Americkým vojakom sa podarilo zaistiť ropné polia, z ktorých možno denne vyťažiť 900-tisíc barelov ropy. Irak tu pred vojnou ťažil 40 percent svojej ropnej produkcie.
Američania včera rozmiestnili vlastné jednotky na hraničnom priechode Trabil medzi Irakom a Jordánskom.
Na kontrolnom stanovišti neďaleko irackej Násiríje zastrelili príslušníci americkej námornej pechoty dve deti. Podľa hovorcu jednotky vojaci spustili paľbu potom, čo vodič auta nereagoval na varovné výstrely a nezastavil. Podľa Pentagonu doteraz vo vojne zahynulo 105 amerických vojakov.
(čtk, reuters, zo)