Oprah Winfreyová – prvá Afroameričanka v miliardárskom klube

V Amerike ju pozná každý. Už vyše dvadsať rokov sa prihovára ľuďom z televíznej obrazovky. Hovorí o šanci na zlepšenie ich života, manželstva, rodiny, o získaní väčšieho sebavedomia. Nazývajú ju kráľovnou rozhovorov – Queen of Talk. Považuje sa za jednu .


Po teroristických útokoch na Ameriku v septembri 2001 si Oprah pozvala do štúdia prezidenta Busha.


V Amerike ju pozná každý. Už vyše dvadsať rokov sa prihovára ľuďom z televíznej obrazovky. Hovorí o šanci na zlepšenie ich života, manželstva, rodiny, o získaní väčšieho sebavedomia. Nazývajú ju kráľovnou rozhovorov – Queen of Talk. Považuje sa za jednu z najvplyvnejších osôb v americkom mediálnom šoubiznise. A pritom, kedysi to bolo chudobné ufúľané dievčatko žijúce na farme v štáte Mississippi. Nedávno sa 49-ročná Oprah Winfreyová ako prvá Afroameričanka dostala do elitárskeho klubu miliardárov, vyhlasovaného každý rok časopisom Forbes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jej story je čisto americkým príbehom. Oprah sa stala niekým napriek tomu, že na to nemala podmienky, že začínala z ničoho. Práve preto ju masy priemerných ľudí milujú. Je pre nich živým dôkazom reálnosti amerického sna. Bola chudobná, úbohá, v štrnástich potratila, bola odsúdená. Trpela nadváhou, podvádzali ju partneri, mala depresie. Prežila všetko najhoršie, na čo si človek spomenie. Dnes je úspešná, milovaná, štíhla, optimistická a bohatá. A má mimoriadny vplyv. Keď vo svojej talk show so slzami v očiach opisovala, ako ju v detstve znásilňovali a mlátili muži z jej rodiny, všetci pri televízoroch plakali spolu s ňou. Keď sa pokúšala chudnúť, celý národ držal diétu s ňou a diváci zhodili spolu 200-tisíc kíl. Keď sa pred pár rokmi rozhodla založiť knižný klub Oprah a odporúčať ľuďom vo svojom mene knižky, prinútila čítať romány a poéziu aj tých, ktorí knihu nikdy predtým ani neotvorili. Jej slovo dokáže premeniť neznámeho autora na vyhľadávanú celebritu, nepovšimnutý film na celonárodný hit, myšlienku na všeobecne uznávané pravidlo.

SkryťVypnúť reklamu

Svojím vplyvom pomáha bojovať za dobrú vec. V roku 1991, keď bola jej talk show na vrchole slávy, rozbehla rozsiahly lobbing za založenie celonárodnej databázy ľudí usvedčených zo zneužívania a týrania detí. Svoj boj doviedla až do amerického senátu, kde emotívne vystúpila pred senátormi. O dva roky neskôr vydal vtedajší prezident Bill Clinton zákon, ktorým umožnil vznik registra pedofilov a násilníkov na deťoch. Nazval ho Zákon Oprah.

Vo všetkých aktivitách jej pomáha najmä presvedčenie o potrebe pomoci obyčajným ľuďom. Najmä ženám, ktoré sa trápia s veľkými rodinami, s lenivými manželmi, nemajú peniaze. Veľká časť jej obdivovateliek žije iba zo sociálnych dávok. A Oprah im dva, tri razy týždenne dodáva energiu na prekonanie starostí, dáva recept na získanie sebadôvery. Radí im, ako schudnúť (pamätáte si, ako som pred časom vyzerala?), ako sa obliekať, aký si nahodiť makeup – väčšinou čo najlacnejší, ako predstierať, že lacná bižutéria na krku je briliant.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto hračiek šváby

Oprah Winfreyová sa narodila v chudobnej rodine v mestečku Kosciusko v štáte Mississippi. Jej rodičia neboli zosobášení a otec s nimi nežil. Boli vraj takí chudobní, že dievčatko sa namiesto hračiek hrávalo so švábmi. Rodinu živila matka, Oprah vychovávala babička. Hoci ju vodila do kostola a vychovávala k viere, pred násilníckymi príbuznými ju ochrániť nedokázala. Po tom, ako Oprah v deviatich rokoch znásilnili a potom opakovane zneužívali, utekala často z domu preč. V trinástich ju za opakované úteky odsúdili do väzenia pre mladistvých, ale pre nedostatok miesta sa trestu vyhla. Súd jej dal teda poslednú šancu – zveril ju do starostlivosti otca, ktorý žil v Nashville, kde vlastnil holičstvo. Prišla k nemu tehotná, ale o pár mesiacov potratila.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol hrozne prísny. Do polnoci som musela byť doma a každý týždeň ma nútil prečítať jednu knihu, o ktorej som mu potom musela napísať esej,“ spomína Oprah.

Boli to však práve príbehy ľudí v knihách, ktoré jej dodávali nádej, že nie je sama, ktorej sa dejú zlé veci. „Tiež som sa dozvedela, že existuje aj iný, lepší svet.“ Čoskoro sa dostala na strednú školu, potom na štátnu univerzitu v Tenesssee.

Chcela veľa rozprávať

Keď bola Oprah pred časom v show slávneho Larryho Kinga, na otázku, čím chcela byť v detstve, odpovedala: „Chcela som rozprávať, veľa rozprávať, lebo s tým pocitom som sa narodila. A okrem toho, vždy som mala pocit, že by som mala ľuďom slúžiť.“

Jedného dňa, keď počúvala rádio, pochopila, čo chce robiť. Chcela rozprávať rovnako zaujímavo ako reportérka, ktorú práve počúvala. Na druhý deň prišla do rozhlasovej stanice WVOL v Nashville, kde chcela hovoriť len so šéfom. „Chcem u vás pracovať ako hlásateľka,“ oznámila mu bez zaváhania. Neváhal ani on a poslal ju na hlasovú skúšku. O hodinu bola prijatá. V roku 1972 sa tak stala prvou Afroameričankou s nevšednou pozíciou.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočný odraz pre jej kariéru prišiel po absolvovaní štúdia žurnalistiky v roku 1977, keď jej lokálna televízna stanica v Baltimore ponúkla miesto spolumoderátorky pre program People are Talking (Hovoria ľudia). Vďaka bezprostrednosti a nepreháňanej emotívnosti si jej show okamžite získala obľubu a pozornosť verejnosti.

O sedem rokov ju už za veľké peniaze dostala televízna spoločnosť WLS-TV, kde mala moderovať rannú reláciu AM Chicago. V Chicagu sa Winfreyová usadila už natrvalo. Za mesiac vysielania sa jej program stal najsledovanejším z celej stanice a na vrchole sa udržal celých štrnásť sezón. Stanica získavala čoraz viac reklamy a bankové konto začínajúcej hviezdy talk show začalo hrubnúť. Čoskoro sa televízna show AM Chicago, premenovaná na Oprah Winfrey show, začala vysielať v celej Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Spovedala Kissingera i Mandelu

Za roky svojej existencie získala show Oprah Winfreyovej 32 cien Emmy, čo je najvyššie ocenenie televíznych programov, z toho sedem dostala sama moderátorka. Dnes sleduje jej talkshaw tridsať miliónov Američanov a vysiela sa aj v 132 krajinách sveta.

Oprah Winfreyová priniesla do televíznej publicistiky prvok verejnej terapie. Hostí vo svojich programoch, podvádzané a týrané ženy, donútila plakať, spovedať sa, uzmierovať sa, nútila ich vyjadrovať úprimne svoje pocity. So svojimi hosťami cítila, vedela s nimi smútiť i smiať sa. Na záver dokázala diskusiu zhodnotiť a vyvodiť ponaučenie.

Žurnalisticky sa však stále vyvíjala ďalej, postupne sa stala kráľovnou rozhovorov. Vo vlastnej show na stanici WABC si začala pozývať čoraz viac významných hostí. Spovedala významných hercov, spevákov i politikov, medzi nimi Henryho Kissingera aj Nelsona Mandelu. Krátko po 11. septembri 2001 pozvala do štúdia prezidenta Georgea Busha, hoci nikdy neinklinovala k republikánom. Vždy jej boli bližší demokrati, netajila sa obdivom k Billovi Clintonovi. Napriek tomu dokázala Busha pred miliónmi divákov pobozkať na líce. Za odvahu, s akou sa pustil do zápasu s teroristami. A on jej bozk vrátil.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľka a vydavateľka

Televízna publicistika jej nestačila, a tak začala písať a vydávať knižky. Vychádzali v miliónových nákladoch. Pred dvoma rokmi prišiel na rad mesačník s názvom O, s podtitulom The Oprah Magazine. Jeho predajnosť dosiahla 2,5 milióna kusov. Za minimálnu cenu sa predáva aj v Afrike. Dlho sa darilo aj Knižnému klubu, ktorý každú označenú knihu premenil na bestseller. Minulý rok s ním však Oprah skončila – vraj už nevie o žiadnych knihách, ktoré by mohla s čistým svedomím ľuďom odporučiť. Jej tvorivosť ju však priviedla k ďalšiemu nápadu – vytvoriť knižný klub s názvom Cestujeme s klasikmi, ktorý by mal podnietiť Američanov viac cestovať do cudziny.

Oprah Winfreyová šokuje najmä neutíchajúcou energiou. Takmer každý deň ju vidieť na nejakom televíznom kanáli, jej fotografie sa stále objavujú na obálkach časopisov či novín. Robí aj charitu, prispieva miliónmi dolárov na chudobné a choré deti po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Celý deň treba byť aktívny

Nežije škandalóznym súkromným životom. Nie je typom pobláznenej hviezdičky z Hollywoodu. Hoci nie je vydatá, priateľa má – je ním bývalý basketbalista, dnes marketingový podnikateľ Stedman Graham. Oprah tvrdí, že stále na ňu dolieha sexuálne zneužívanie z detstva.

Aj keď je mimoriadne úspešná, ľudia jej nezávidia. Hovorí, že život si môže vylepšiť každá žena. „Treba na tom iba pracovať. Tvrdo pracovať. Každú minútu, každú hodinu, každý deň.“ Jej životné krédo „Deň je o neustálej činnosti“ sa stalo pohonom pre milióny amerických žien. A aby jej rady mali aj akýsi vedeckejší rozmer, stíha ešte prednášať. Ako absolventka univerzity vie oceniť význam vzdelania. Na Northwestern University v Chicagu vedie kurz s názvom Dynamizmus vodcovstva. Prednáša v kuse tri hodiny a na jej prednášky sa ženy i muži doslova tlačia.

SkryťVypnúť reklamu

Oprah Winfreyová dosiahla vysnívaný cieľ: Vždy chcela veľa rozprávať.

Autor: zatl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 579
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 710
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 318
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 856
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu