
Nemocnice sú preplnené. Ľudí ošetrujú už aj na uliciach. FOTO – REUTERS
„Nastoľovanie poriadku a boj proti kriminalite teraz nie je prioritou. Najprv musíme vybojovať naše boje,“ vysvetlil BBC britský plukovník Neil Peckham. Tlak na vojenské velenie, aby sa začalo venovať obnove občianskeho poriadku, však narastá.
„Takmer všetko už ukradli – výbavu nemocníc, tovar z obchodov, jedlo. Mesto je úplne bez kontroly. Je to Divoký západ,“ povedal pre SME zástupca medzinárodného výboru Červeného kríža v Basre Andreas Kuhn.
Dve kľúčové nemocnice v Bagdade celkom vyrabovali – zmizli z nich aj postele a elektrické zásuvky. Mnohé menšie nemocnice v hlavnom meste sa v strachu z rabovania zabarikádovali. Väčšinu strážia americké jednotky.
„Do 72 hodín zmeníme postoj a začneme sa zaoberať operáciami na posilnenie vnútornej bezpečnosti,“ povedal včera hovorca britských jednotiek Chris Vernon. Zbojníci, násilníci a vymáhači osobných účtov teda budú mať ešte tri dni voľné pole pôsobnosti.
Nestrannosť Červeného kríža jeho pracovníkom umožňuje zhostiť sa delikátnej úlohy prostredníka medzi spojencami a zvyškami irackej správy. Len spolupráca týchto dvoch skupín dokáže nastoliť v zruinovaných mestách trvalý poriadok.
Pracovňa Červeného kríža v Basre sa vo štvrtok stala dejiskom napätého stretnutia – za stôl si oproti sebe sadli Iračania z miestnej správy, väčšinou nižšie šarže Saddámovej vládnej strany Baas a velitelia britských jednotiek.
Obyvatelia sú Britom vďační za oslobodenie, ale mestá by si radi spravovali sami. „Nech Briti odídu. Zbavili nás Saddáma, a teraz nech nás nechajú žiť v mieri. Chceme si vládnuť sami,“ povedal reportérovi BBC miestny obyvateľ.
Legitímna iracká správa miest je však v nedohľadne. Obyvatelia sa budú musieť aspoň na čas zmieriť s vládou spojeneckých jednotiek. Tie sa v najbližšom čase zrejme rekvalifikujú na takzvanú „vojnu na tri bloky“.
„Naši vojaci sa ocitnú v situácii, keď budú v jednej chvíli rozdávať jedlo a stavať stany utečencom, vzápätí riešiť bitku dvoch znepriatelených kmeňov a už o minútu budú viesť vysoko organizovaný vojenský útok. A to všetko na ploche troch mestských blokov,“ povedal pre denník Christian Science Monitor vyslúžilý americký generál Charles Krulak.
Andreas Kuhn z Červeného kríža v Basre predpokladá, že bude trvať ešte niekoľko týždňov, kým sa situácia upokojí a do mesta dorazia ostatné humanitárne organizácie. Potom nastane čas deľby práce medzi vojakov a humanitárnych pracovníkov.
„Budeme koordinovať jednak, aby sme sa vyhli duplikácii, ale aj preto, aby sme obyvateľstvo neorganizovane nezavalili materiálom,“ povedal Kuhn.
Čierny obchod s humanitárnymi zásielkami však už iste frčí na plné obrátky.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ