
V uliciach Hongkongu to v týchto dňoch vyzerá ako v katastrofickom filme. Rúška na tvárach nosia ľudia v obavách z nákazy akútneho syndrómu dýchacích ciest (SARS). Ako hovorí náš virológ, rúško chráni, ale nie stopercentne. FOTO – ČTK/AP
Preplnené električky a autobusy, kiná či divadlá sa stali časovanou bombou.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila poplach.
„Sme vo vojne, ale náš nepriateľ nemá meno, nemá identitu,“ museli konštatovať aj tí najlepší lekári sveta.
„Pozorujte sa!“ Radili a radia nám zo všetkých strán. Televízne zábery ľudí s rúškami a maskami z celého sveta pripomínajú thrillery, ktoré sledujeme doma v papučiach.
A to všetko len pre jeden obyčajný zmutovaný vírus.
Ako sa to môže stať v 21. storočí, keď máme pocit, že vedci a lekári dokážu robiť zázraky? Virológovia majú jednoduchú odpoveď.
Zoznam novo a znovu sa objavujúcich vírusov sa stále predlžuje. Hoci mnohé vírusy poznáme veľmi dôverne, mnohé iné ešte len kdesi potajme čakajú, kým zaútočia. Niektoré sú zase takými majstrami premien, že si proti nim nedokážeme vyvinúť spoľahlivú obranu.
Zrejme taký je aj vírus, ktorý doposiaľ spôsoboval obyčajnú nádchu či banálne nachladnutie, ktoré sme ani nezaregistrovali.
Aká bola jeho cesta, zatiaľ tiež nie je úplne jednoznačné.
Dnes je viac ako pravdepodobné, že tzv. mor pľúc sa objavil prvýkrát v novembri v Číne. O pár mesiacov neskôr, vo februári, spôsobil vírus neznámy druh zápalu pľúc u 64-ročného lekára z juhočínskeho Kantonu. Ten ho rozniesol medzi hosťami v jednom z hongkonských hotelov, kde nakazil aj sedem cudzincov, ktorí bývali spolu s ním na jednom poschodí. No a potom mal už vírus otvorenú cestu z Hongkongu do sveta.
Možno sa vyplnia slová britského vedca Stephena Hawkinga, ktorý nedávno varoval, že ľudstvo raz aj tak vymrie na zmutované vírusy a baktérie. (uj)