BRATISLAVA – Zoznam firiem, ktoré na Slovensku obchodujú so zbraňami, ministerstvo hospodárstva nemôže zverejniť, ide o utajovanú skutočnosť. Každá firma, ktorá získala licenciu, má však v predmete činnosti v obchodnom registri licenciu zapísanú a register je bežne prístupný na internete. Takýmito firmami sú napríklad Kerametal, Sigin alebo DMD Holding.
„Na to, prečo je zoznam firiem utajovanou informáciou, sa musíte opýtať tvorcov zákona o ochrane utajovaných skutočností,“ hovorí hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Ševčíková. „Firmy, ktoré dostali licenciu, sú na zozname utajovaných skutočností na návrh ministerstva hospodárstva,“ povedal riaditeľ kancelárie Národného bezpečnostného úradu Juraj Puchý.
Novela zákona o utajovaných skutočnostiach, ktorú NBÚ už dokončil, zoznamy ruší. „Nevidíme dôvod, aby to bolo utajené.“ NBÚ pripravuje aj zákon, podľa ktorého bude musieť každá firma obchodujúca so zbraňami získať previerku priemyselnej bezpečnosti.
Pol roka platí nový zákon o obchodovaní so zbraňami. Aj preto má dnes licenciu na obchod so zbraňami len okolo 48 firiem. Pred prijatím zákona ich bolo viac ako stopäťdesiat.
„Licencia nebola odobratá žiadnej spoločnosti. Všetkým firmám sa skončila platnosť predchádzajúcich – starých povolení,“ povedala Ševčíková. „Všetky, ktoré chceli povolenie opäť získať, museli oň požiadať podľa nových kritérií.“
Zákon o obchode so zbraňami priniesol aj ďalšie zmeny. Predtým napríklad firma nepotrebovala povolenie na sprostredkovanie obchodov, teraz už áno. Viac ako polovicu firmy, ktorá získala licenciu, museli vlastniť domáci obchodníci, teraz môže ísť aj o stopercentného zahraničného investora. Hranica základného imania spoločnosti sa zvýšila z dvestotisíc korún na päť miliónov.
Nanovo sa definovala aj spoľahlivosť zodpovedného zástupcu – spoľahlivý je, ak v posledných dvoch rokoch nebol potrestaný za porušenie zákona o obchode so zbraňami, alebo ak nebol členom štatutárneho orgánu právnickej osoby, ktorá zákon porušila.
Nové právomoci dostali colníci. Môžu obmedziť, zastaviť alebo vrátiť vojenský materiál zo zahraničia, ktorý cez Slovensko len prechádza.
(mož)