BRATISLAVA – Každá krajina si sama určí, kto je zodpovedný podpisovať v jej mene medzinárodné zmluvy, ako aj Zmluvu o pristúpení k Európskej únii. Európska komisia to neskúma a dôveruje jednotlivým krajinám.
Veľvyslanec komisie na Slovensku Eric van der Linden to povedal v reakcii na vyjadrenie právnika Radoslava Procházku, ktorý pôsobí aj ako poradca Delegácie Európskej komisie na Slovensku. Podľa Procházku, ak prístupovú zmluvu k únii v stredu podpíšu za Slovensko premiér a šéf diplomacie bez toho, aby na nich túto právomoc preniesol prezident rozhodnutím zverejneným v Zbierke zákonov, hrozí, že zmluva nebude ústavne konformným spôsobom dojednaná. „Nie je to oficiálny postoj ani delegácie, ani Európskej komisie a jej inštitúcií. Je to vyslovene súkromný názor,“ zdôraznil Linden.
Procházka povedal, že podľa ústavy prezident dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy, pričom dojednávanie môže preniesť na vládu. Zmluva, ktorou Slovensko prenesie výkon časti svojich práv na úniu, je však zmluvou, na ktorú je potrebný súhlas parlamentu. (tasr)