Bratislava 10. apríla (TASR) - Európska únia (EÚ) poskytuje svojim členom veľa pozitívnych možností, ale musí zápasiť i s množstvom ťažkostí. Napriek tomu je pre Slovensko dôležité do nej vstúpiť a pripraviť sa aj na negatívne javy. Na medzinárodnej predreferendovej konferencii týkajúcej sa vstupu SR do EÚ to dnes v Bratislave vyhlásil riaditeľ Kancelárie EÚ na Slovensko Alezio Fulmini.
Okrem toho vyjadril presvedčenie, že po začlenení sa do spoločenstva vyspelých a demokratických európskych krajín získa Slovensko to, na čo má právo. Vzápätí však podotkol, že princíp rovnocennosti národov a plurality názorov musí dodržiavať každý nový člen EÚ. "Dajte každému to, na čo má právo a rovnaké práva dostanete aj vy," skonštatoval.
Vedúci delegácie SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Imrich Béreš uviedol, že EÚ si uvedomuje úlohu masmédií pri kvalitnom a objektívnom informovaní ľudí a v rozvoji medzinárodnej komunikácie. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu aktívnejšej spolupráce masovokomunikačných prostriedkov s jednotlivými orgánmi únie. "Médiá len zriedka informujú verejnosť o úspechoch EÚ. Radšej hovoria o negatívach a škandáloch, pretože sa ľahšie chápu a vysvetľujú," dodal. Béreš ďalej vyhlásil, že v súčasnosti existujú návrhy, aby zasadnutia Európskeho parlamentu boli verejné. Na rokovaniach parlamentu by mali mať v obmedzenom počte zastúpenie médiá všetkých členských krajín, čím by bola zabezpečená kvalitná informovanosť ich obyvateľov.
Právny expert Milan Čič v tejto súvislosti podotkol, že má informácie o tom, že v niektorých slovenských médiách sa skryto cenzurujú príspevky a dokonca i ľudia. "Sme svedkami toho, že systém moci na Slovensku ovládajú jednotlivé politické strany i rozličné koalície. Ťažko povedať, že to je ten model demokracie, o ktorý nám ide," uviedol. Podľa neho princípom demokracie je občan ako zdroj moci. "Naša krajina je len na ceste k právnemu štátu," uzavrel.