or, vzhľadom na to, že konfederácia nezískala požadované granty na referendovú kampaň z vyčlenených vládnych prostriedkov, bude KOZ viesť vlastnú kampaň. "Do EÚ nevstupuje vláda, ale občania SR a ambíciou KOZ je, aby sa ich do referenda zapojilo čo najviac," skonštatoval Saktor.
Predstavitelia KOZ sa dnes stretli aj so zástupcami centrály rakúskych odborových zväzov ÖGB
(Österreichischer Gewerkschaftsbund) na konferencii o výhodách a rizikách vstupu SR do EÚ. Ako uviedol medzinárodný tajomník ÖGB Karl Heinz Nachtnebel, spolupráca slovenských odborov s rakúskymi nezačne až po vstupe do únie. "Podarilo sa nám už vybudovať významnú sieť zamestnancov medzi Slovenskom a Viedňou," povedal. Napriek tomu pripomenul význam odborov pri vstupe SR do EÚ. "ÖGB má v Rakúsku jednu z najdôležitejších úloh, pretože ovplyvňuje životný štandard tak občanov v pracovnom procese, ako aj tých, ktorí sú už na dôchodku," skonštatoval Nachtnebel. Ako dodal, ÖGB tiež podporovala prístupový proces Rakúska do EÚ, pritom sa jej však podarilo presvedčiť vládu, aby zohľadnila požiadavky odborov. "ÖGB v tom čase podpísala s rakúskou vládou tzv. Európsku dohodu, ktorá zabezpečila mnohé predpoklady pre rozvoj rozličných odvetví poľnohospodárstva a priemyslu, ale v prvom rade presadila silné miesto odborov pri vstupe do EÚ," uviedol. Napriek tomu dnes rakúska nezamestnanosť dosahuje podľa Nachtnebela 300 000 ľudí bez práce, čo je najviac od roku 1945. Náklady na prácu v Rakúsku totiž stúpli od vstupu do únie šesťkrát.
Rakúska odborová konfederácia združuje celkovo 13 odborových zväzov a zodpovedá spoločne s Pracovnou komorou za 1,5 milióna pracovníkov. Podľa Nachtnebela je ÖGB hlavným a určujúcim faktorom, ktorý ovplyvňuje kultúrny, spoločenský a sociálny život rakúskych zamestnancov.