Spravodajca agentúry Reuters po rozhovoroch s obyvateľmi vychádzajúcimi z mesta uviedol, že irackí vojaci v Kirkúku zložili zbrane, alebo sa stiahli smerom k južnejšie položenému mestu Tikrít.
V Kirkúku nedošlo podľa očitých svedkov takmer k žiadnym bojom. Veliteľ z Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK) Mám Rostam povedal korešpondentovi agentúry Reuters, že Kirkúk "je už pod kontrolou".
O vstupe kurdských síl do tohto strategicky dôležitého mesta už predtým informovala spravodajkyňa stanice BBC.
Onedlho po vpáde kurdských bojovníkov do Kirkúku však susedné Turecko vyhlásilo, že by bolo neakceptovateľné, ak by v ňom kurdské oddiely zostali natrvalo.
Ankara sa obáva, že irackí Kurdi by mohli využiť kontrolu nad Kirkúkom na zabezpečovanie finančných prostriedkov pre svoj želaný nezávislý štát. Spojené štáty zdôrazňujú, že turecké jednotky by nemali vstupovať do severného Iraku, čo však Turecko nevylučuje v prípade, ak by malo pocit, že sú ohrozené jeho záujmy.
Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gül v tejto súvislosti poznamenal, že jeho krajina veľmi pozorne sleduje najnovší vývoj v severnom Iraku.
Príslušníci kurdských síl dnes prevzali aj kontrolu nad severoirackým mestom Chánakín, nachádzajúcim sa asi 120 kilometrov severovýchodne od Bagdadu.