Bratislava 10. apríla (TASR) - Výchova expertov v oblasti informačných technológií a počítačových sietí prostredníctvom tzv. sieťových akadémií prebieha v súčasnosti na 37 stredných školách (SŠ) a štyroch vysokých školách (VŠ) na Slovensku.
Do výučby, ktorá využíva výpočtovú techniku a internet, sa zapojilo 120 pedagógov a 2200 študentov. Na SŠ je program zavádzaný ako voliteľný predmet, na VŠ ako súčasť bakalárskeho štúdia. Výučba prebieha v anglickom jazyku. Do programu by sa malo v budúcnosti zapojiť ďalších päť až deväť vzdelávacích inštitúcií. Na jeho realizáciu sa počíta s približne 18 miliónmi korún, z ktorých asi polovicu tvoria príspevky od sponzorov. V minulom roku to bolo 13 miliónov Sk. Vzdelávanie prostredníctvom tzv. sieťových akadémií je podľa šéfa rezortu školstva Martina Fronca súčasťou informatizácie škôl - projektu Infovek.
Vzdelávacia iniciatíva Akademický sieťový program Cisco (CNAP) pomáha študentom rozvíjať praktické schopnosti a znalosti sieťových technológií. Absolventi disponujú komplexnými informáciami o fungovaní globálnych informačných štruktúr a sú odborníkmi v navrhovaní, inštalácií a prevádzkovaní informačných sietí. Študenti tak získavajú nielen teoretické, ale aj praktické skúsenosti v oblasti projektovania a správy počítačových a komunikačných sietí.
Realizácia programu CNAP je výsledkom Memoranda o spolupráci, ktoré v januári 2001 podpísalo Ministerstvo školstva SR s firmou Cisco Systems. Organizačným centrom rozvoja programu je prvá slovenská regionálna akadémia na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.