Bratislava 10. apríla (TASR) - Slovensko by malo byť v NATO rovnocenným členom. V prípade, že bude mať iný názor, musí byť schopné ho pred členmi spoločenstva vysloviť a obhájiť. Domnieva sa predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. V rámci rozpravy o pristúpení SR k Severoatlantickej zmluve uviedol, že poslanci KDH podporia tento krok, pretože ho považujú sa správny.
Kresťanskí demokrati sa domnievajú, že aj po páde komunizmu je NATO potrebnou organizáciou, jedinou významnou, ktorá spája západné štáty. Jej hodnoty sa nezmenili, uviedol Minárik. Vo svojom prejave poďakoval všetkým, ktorí proti komunizmu bojovali v minulých desaťročiach. Dnešok je podľa jeho slov dôkazom, že stav možno meniť a slobodu znovu nadobudnúť.
Vyslovenie súhlasu so Severoatlantickou zmluvou treba vnímať ako životný záujem Slovenska. Podľa slov predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Milana Horta krajina v súčasnosti nie je členom žiadnej obrannej koalície a svoju obranu si zabezpečuje na individuálnom základe. Hort sa domnieva, že nie je ekonomicky možné situáciu udržať. "Slovensko má šancu etablovať sa ako subjekt, nie ako objekt dejín," poznamenal. Vyzval poslancov, aby sa pri hlasovaní zachovali múdro a zodpovedne. Jozef Banáš z ANO dúfa, že odporcovia kroku, ktorý chce dnes slovenský parlamentu urobiť, neskôr pochopia, že jeho rozhodnutie bolo racionálne. Banáš však zároveň konštatoval, že krajina vstupuje do aliancie v čase vážneho narušenia transatlantického spoločenstva v súvislosti s konfliktom v Iraku. Podľa jeho vyjadrenia sa v niektorých zložitých situáciách treba rozhodovať rozumom a nie srdcom.
Koniec národných štátov vstupom do medzinárodného zväzku neočakáva predseda Klubu nezávislých poslancov Vojtech Tkáč. Skôr si myslí, že pozície národných vlád sa upevnia. Spomenul, že členstvo v NATO sa stalo zjednocujúcou témou medzi koalíciou a opozíciou.
K vysloveniu jednoznačného súhlasu s pristúpením k uvedenej zmluve sa pripojili aj poslanci SMK.
ad rč