Budapešť 10. apríla (TASR) - Vstup Maďarska do Európskej únie predstavuje novú cestu aj pre Slovákov žijúcich v Maďarsku, pretože do EÚ vstupuje spolu s touto krajinou aj 13 tamojších národnostných menšín. Pre slovenskú menšinu je osobitne radostné, že do únie vstupuje aj materská krajina - Slovenská republika. Povedal to dnes pre TASR predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik.
K stredajšiemu rozhodnutiu Európskeho parlamentu o rozšírení únie a v súvislosti so sobotňajším ľudovým hlasovaním o vstupe Maďarska do EÚ Fuzik v rozhovore ďalej uviedol, že v Maďarsku je 13 domácich národnostných a etnických menšín, doposiaľ mali svoju materskú krajinu v únii iba Nemci a Gréci. V budúcnosti to už budú aj Slováci, Poliaci a Slovinci.
"V každom prípade vstup Maďarska bude výhodou pre tu žijúcich Slovákov, očakávame od toho ešte lepší kontakt s materskou krajinou," konštatoval predseda a dodal, že výhody, ktoré EÚ poskytuje svojim občanom budú platiť aj pre slovenskú menšinu.
Na všetkých seminároch, ktoré samospráva v blízkej minulosti organizovala, podľa slov Fuzika zdôrazňovali, že budúcnosťou je vstup do únie. V rozhlase a v týždenníku Ľudové noviny zverejnila CSS tento týždeň výzvu, v ktorej poukázali na to, že vstup do únie nie je darom, ale že Slovensko aj Maďarsko museli pre to, aby sa stali kandidátskymi krajinami roky pracovať v oblasti harmonizácie.
"Nabádame našich Slovákov, aby išli hlasovať, aby sa vyjadrili k svojej budúcnosti. Nerozhodujú o nej, lebo nás nie je veľa, ale mali by k urnám pristúpiť aj oni," uviedol predseda slovenskej samosprávy. Podľa neho by však nebolo etické, keby nariaďovali ako majú hlasovať, ale pri každej príležitosti zdôrazňujú integračné výhody.
Fuzik pripomenul, že samospráva sa už napojila na jednu európsku štruktúru, vlani sa stala CSS členom Federalistickej únie európskych menšín.
Predstavitelia slovenskej samosprávy sa stretli tento týždeň s podpredsedom maďarského parlamentu a členom Európskeho konventu Józsefom Szájerom, ktorý predložil v konvente návrh na založenie rady pre národné a etnické menšiny pri EÚ. Na rokovaní vyjadrila CSS podporu tejto iniciatíve. "Teší nás, že v EÚ sa črtajú určité menšinové štruktúry, čo je tiež dôležité," komentoval kroky maďarského politika predseda samosprávy.
Záujmy Slovákov žijúcich v Maďarsku zastupuje 115 samosprávnych celkov, z toho 15 v Budapešti, ostatné sú na vidieku. V Maďarsku sa k slovenskej národnosti hlásilo v ostatnom sčítaní ľudu 17 000 osôb, podľa odhadu však počet príslušníkov slovenskej menšiny dosahuje 100 000.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach)im