Brusel 10. apríla (TASR) - Belgická tlač dnes opatrne víta pád irackého režimu, upozorňuje však, že vojna sa ešte celkom neskončila. Denníky si tiež všímajú zmiznutie doterajšieho irackého lídra Saddáma Husajna.
"Pád Bagdadu vstúpi do histórie ako koniec hanebného režimu. Bez ohľadu na pretrvávajúce pochybnosti o motívoch tejto vojny, pád režimu teroru a jeho odporného diktátora vyvoláva úľavu," napísal denník Le Soir. Netreba sa však nechať uniesť obrázkami radujúcich sa Iračanov a padajúcich Saddámovych sôch, vojna sa ešte celkom neskončila, upozorňuje denník.
V povojnovom Iraku treba podľa neho čo najskôr obnoviť demokraciu, avšak nie podriadenú supermocnosti alebo islamskému fundamentalizmu, a nie ekonomicky kolonizovanú.
Americký prezident George W. Bush musí tiež dokázať, že nechce na Blízkom východe nastoliť "nový americký poriadok", ale že sa chce podieľať na vytvorení skutočného demokratického projektu. Prvým znakom by mohlo byť skutočné oživenie mierového procesu v izraelsko-palestínskom konflikte, píše Le Soir.
Denník La Libre Belgique si všíma zmiznutie Saddáma Husajna a ďalších predstaviteľov doterajšieho irackého režimu a prináša tri hypotézy, kde by sa mohli nachádzať.
Prvou je, že Saddám zahynul pri utorkovom bombardovaní bagdadskej reštaurácie, hoci britské tajné služby tvrdia, že z nej odišiel tesne pred tým. Saddám tiež mohol uniknúť preč z Bagdadu, buď do svojho rodiska Tikrítu alebo do susednej Sýrie.
Treťou možnosťou je, že ostáva ukrytý v niektorom zo svojich bagdadských bunkrov. Ak sa však nachádza v Bagdade, jeho osud je spečatený: zatknutie, smrť pri vojenskom útoku, alebo samovražda, konštatuje denník.
Noviny tiež upozorňujú, že boj proti irackému režimu sa ešte celkom neskončil. "Vojenský cieľ sa možno podarilo splniť. Čo sa týka cieľa strategického a politického, treba byť ešte opatrný," hovorí pre La Libre Belgique vojenský analytik Alain De Neve. Aj keď zvyšky irackého režimu ešte môžu klásť odpor, dobytím Bagdadu získala americká armáda "rozhodujúcu psychologickú výhodu", myslí si.