Londýn 10. apríla (TASR) - Pád režimu Saddáma Husajna dominuje dnes na titulných stranách všetkých britských denníkov, i keď majú na stredajšie udalosti v Bagdade rozdielne názory.
Daily Telegraph, ktorý stojí po celý čas konfliktu na strane britskej a americkej vlády, hodnotí strhnutie Saddámovej sochy v Bagdade, ktoré podľa neho symbolizuje pád irackého režimu, s veľký zadosťučinením.
"Irak je zničený, ale túto skazu spôsobil oveľa viac diktátorský režim, ktorý trval štvrť storočia, než vojenské operácie spojencov. S odvahou, šikovnosťou a vo väčšine prípadov i zdržanlivosťou dosiahli americké a britské jednotky svoje ciele."
Daily Telegraph poznamenáva, že radostné chvíle v Bagdade pripomínajú zhadzovanie sôch Lenina vo východnej časti Európy po skončení studenej vojny. USA a Británia dali Iračanom príležitosť, ktorá im bola doteraz odopieraná - žiť v slobodnej krajine.
Podľa tohto denníka ale úspech koalície znamená tiež absolútne nekompromisné zaobchádzanie so zvyškami strany Baas v Iraku, a na medzinárodnom diplomatickom poli s priateľmi Saddáma Husajna, akými sú francúzsky prezident Jacques Chirac a Rusko: "Ako sa vôbec odvažujú presadzovať svoje názory na budúcnosť slobodného Iraku, keď mu tak rezolútne oponovali?" Záverom noviny chvália britského premiéra Tonyho Blaira za to, že "prekonal ilúzie vlastnej Labouristickej strany o internacionalizme v zahraničnej politike": "V ostatných mesiacoch Británia potvrdila svoju politickú a vojenskú nezávislosť, svoj globálny dosah a kapacitu pre rozhodnú akciu," uzatvára Daily Telegraph. Guardian konštatuje, že s pádom Saddámovej sochy padla aj 30-ročná brutálna vláda. Times hodnotí stredajšie udalosti v Bagdade ako víťazstvo v 21-dňovej vojne. Noviny Financial Times ale upozorňujú, že svetová verejnosť neprestane spochybňovať cieľ americko-britskej invázie, kým spojenci nenájdu dôkaz o zbraniach hromadného ničenia, i keď vojenským schopnostiam, ktoré preukázali koaličné sily v trojtýždňovej kampani, bude tlieskať.
Americké ozbrojené sily splnili sľub, že pôjde o odlišný druh vojny. Pomerne malý počet pozemných jednotiek sa prekvapujúco rýchlo dostal priam "skokom" do Bagdadu. Spojenci neustále využívali leteckú silu, zväčša na selektívne útoky, a nie na kobercové bombardovanie. A každým potenciálnym vojenským protivníkom musí podľa Financial Times zatriasť skutočnosť, že Spojené štáty dosiahli tento triumf s menej ako šestinou svojich ozbrojených síl.