zmluvy a k členstvu v únii,“ tlmočil premiérove slová jeho hovorca Martin Maruška.
Minister zahraničia Eduard Kukan chápe hlasovanie Európskeho parlamentu ako povzbudenie slovenských občanov pred referendom o vstupe krajiny do únie. Hlavný slovenský vyjednávač s úniou Ján Figeľ nepredpokladá, že by mohli v procese rozširovania ešte vzniknúť nejaké problémy.
„Teraz je už na nás, aby naše postavenie ako členského štátu bolo dôstojné,“ povedala predsedníčka výboru pre európsku integráciu Monika Beňová. Opozičné HZDS vyhlásilo, že vysoký počet hlasov europoslancov pre Slovensko potvrdil správnosť cesty, ktorú nastúpila Mečiarova vláda v roku 1993 podpisom Európskej dohody o pridružení - asociačnej dohody. (tasr, sita)
Dodatok KDH k zmluve s úniou neprešiel
BRATISLAVA - Parlament prevažnou väčšinou hlasov zamietol iniciatívu kresťanských demokratov, aby bola prístupová zmluva Slovenska k Európskej únii doplnená o vyhlásenie Národnej rady a vládneho kabinetu.
Predseda zahraničného výboru Ján Figeľ navrhol vyhlásenie týkajúce sa bioetiky a rodinného práva. Malo v ňom byť zakotvené, že ustanovenia zmluvy nebránia slovenskému parlamentu „upravovať vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa ochrany života a dôstojnosti ľudskej bytosti od počatia až po smrť a ochrany rodiny a inštitúcie manželstva ako základu spoločnosti. Slovenská republika si vyhradzuje právo na zváženie svojej účasti na programoch únie týkajúcich sa týchto záležitostí“.
Pri hlasovaní o texte vyhlásenia sa prezentovalo 117 poslancov, podporilo ho 16 členov parlamentu, proti hlasovalo 25 a 76 sa hlasovania zdržalo. (tasr)