Londýn 9. apríla (TASR) - Prinášame podrobnosti o obetiach vojenského konfliktu v Iraku, ktoré oznámili americké, britské a iracké úrady alebo ich nezávisle potvrdili spravodajcovia tlačovej agentúry Reuters:
OBETE BOJOV:
USA - 96 vojakov zahynulo, 172 utrpelo zranenia, desať je nezvestných a siedmi sú evidovaní ako vojnoví zajatci (oficiálne údaje sú zvyčajne nižšie než skutočný počet obetí na bojisku, uvedené číslo nezahŕňa nepotvrdený počet obetí amerického bombardovania vlastného konvoja južne od Mosulu 6. apríla)
BRITÁNIA - podľa ministerstva obrany prišlo počas konfliktu o život 30 britských vojakov, z toho len ôsmi pri bojoch, a 74 ďalších utrpelo zranenia
IRAK - ARMÁDA - najmenej 2320 (americké odhady týkajúce sa len bojov v Bagdade a jeho okolí, údaje o iných oblastiach nie sú k dispozícii)
IRAK - CIVILISTI - 1252 mŕtvych a 5130 zranených (najnižšie iracké odhady k 3. aprílu)
NOVINÁRI:
22.3. - Austrálsky kameraman Paul Moran zahynul na severe Iraku pri výbuchu bomby umiestnenej v automobile. Z útoku obvinili Kurdi radikálnu skupinu Ansar al-Islám, ktorú Washington spája s al-Káidou.
22.3. - Terry Lloyd z britskej televíznej spoločnosti ITN prišiel o život po tom, ako sa na ceste do Basry stal terčom streľby. Kameraman Fred Nerac a prekladateľ Husajn Osman, ktorí s ním cestovali, sú nezvestní.
2.4. - Kaveh Golestan, iránsky nezávislý kameraman pracujúci pre BBC, zahynul pri výbuchu nášľapnej míny.
3.4. - Michael Kelly, bývalý šéfredaktor The Atlantic Monthly, prišiel o život spolu s americkým vojakom pri nehode vojenského terénneho vozidla Humvee.
6.4. - Kamaran Abdurazak Muhamad, kurdský prekladateľ pracujúci pre BBC, zahynul, keď zrejme americké lietadlo bombardovalo konvoj špeciálnych jednotiek USA a kurských bojovníkov neďaleko mesta Kalak.
7.4. - Nemecký novinár Christian Liebig z týždenníka Focus a Španiel Julio Anguita Parrado z denníka El Mundo zahynuli pri irackom raketovom útoku. Sprevádzali 2. brigádu 3. pechotnej divízie USA na južnom predmestí Bagdadu. Útok si vyžiadal aj životy dvoch vojakov.
8.4. - Tarík Ajúb, producent a korešpondent arabskej televízie al-Džazíra, prišiel o život pri americkom nálete v Bagdade. Ďalší spravodajca televízie utrpel zranenia.
8.4. - Ukrajinský kameraman agentúry Reuters Taras Procjuk, pôsobiaci vo Varšave, a španielsky kameraman José Couso, pracujúci pre televíziu Tele 5, zahynuli po tom, ako americký tank strieľal na hotel Palestína, v ktorom sídli väčšina zahraničných médií v Bagdade. Zranení boli ďalší traja pracovníci agentúry Reuters.
NEZVESTNÍ CIVILISTI:
22.3. - Dvaja novinári spoločnosti ITN sú nezvestní po tom, ako sa ich auto deň predtým stalo neďaleko Basry terčom paľby.
4.4. - Medzinárodná humanitárna skupina Lekári bez hraníc (MSF) oznámila, že dvaja zo šiestich členov jej tímu v Bagdade sú nezvestní od 2. apríla. Organizácia pozastavila operácie v Iraku.
9.4. - Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) dočasne pozastavil činnosť v irackej metropole kvôli "chaotickej a nepredvídateľnej" situácii v meste. MVČK neskôr oznámil, že jej nezvestný kanadský pracovník Vatche Arslanian sa popoludní stal obeťou prestrelky v Bagdade.