BRATISLAVA – Boj za práva homosexuálov na Slovensku sa dostal do ďalšej fázy. V druhej polovici augusta chce poslanec SDĽ Milan Ištván predložiť na rokovanie poslaneckého klubu svojej strany návrh zákona o inštitúte životného partnerstva pre homosexuálne páry. Následne chce o návrhu zákona, ktorý prizná gayom a lesbickým ženám takmer rovnaké práva ako heterosexuálnym manželstvám, rokovať aj so všetkými stranami zastúpenými v parlamente.
„Zákon priznáva homosexuálnym párom práva priznávané heterosexuálnym manželstvám s výnimkou práva na adopciu detí, umelého oplodnenia a cirkevného sobáša,“ hovorí Ištván. Zákon síce nebude umožňovať adopciu detí, no homosexuálne páry budú môcť vychovávať deti zo svojich predchádzajúcich heterosexuálnych manželstiev. Podľa Ištvána je to politický kompromis, aby mal šancu na schválenie v parlamente.
Návrh je pripravený v spolupráci s iniciatívou Inakosť – spolužitím bez diskriminácie sexuálnych menšín. Základom je model prijatý vo väčšine škandinávskych krajín, ale autori vychádzali aj z vecného zámeru zákona o registrovanom partnerstve, ktorý schválila česká vláda.
Podľa hovorcu iniciatívy Inakosť Ivana Požgaia neschválením antidiskriminačného ustanovenia v novele ústavy na základe sexuálnej orientácie, ako aj neschválením zákazu diskriminácie pre ten istý dôvod v balíku pracových zákonov Slovenská republika „jednoznačne potvrdila, že gayovia a lesby sú na jej území diskriminovaní“.
Požgai je pobúrený aj niektorými výrokmi poslancov v diskusii o pracovných zákonoch: „Volení zástupcovia občanov, platení aj z daní homosexuálnych občanov a lesbických žien, hrubo urazili a ponížili časť svojich voličov. Je to veľmi zlý signál pre homosexuálnu menšinu, ktorá sa právom môže cítiť ohrozená.“ (ldi)