BRATISLAVA – Slovenský rezort vnútra na správu Amnesty International zatiaľ nereagoval. „Počujeme od nej až od vás,“ tvrdili včera na ministerstve vnútra.
„V prístupe policajtov k občanom a osobitne k Rómom nie je všetko ideálne, ale nie je to také hrozivé, ako sa javí v podaniach, ktoré Amnesty International dosť nekriticky preberá,“ hovorí exminister vnútra Ladislav Pittner. „Žiaľbohu, Amnesty nezobrala do úvahy naše vysvetlenie dvoch prípadov,“ hovorí Pittner. V jednom sa podľa verzie polície zastrelil Róm na policajnej stanici sám a v druhom trafil gumený projektil rómskeho chlapca, keď sa polícia bránila pred dvoma skupinami Rómov.
Po voľbách vznikla na ministerstve funkcia poradcu pre rómsku problematiku. Polícia pripravuje príslušníkov z radov Rómov, pred pol rokom išli prví pätnásti do služby. Každý prípad zlého zaobchádzania môže preveriť inšpekcia ministerstva, vyše 200 policajtov prepustili zo služby pre zneužívanie právomoci vrejného činiteľa. Vychovávať našich policajtov v tomto smere pomáha najmä holandská polícia.
Bez žalobcu nie je sudcu, inšpekcia musí dostať presne sformulované podanie. „Môžem vás ubezpečiť, že Rómovia nezanedbávajú svoju príležitosť sťažovať sa. Často sa ukáže, že neoprávnene,“ hovorí Pittner.
Oficiálne polícia proti rasizmu bojuje. Bývalý prezident policajného zboru Ján Pipta v marci tvrdil, že sa bude snažiť presadiť nulovú toleranciu pri rasovo motivovaných trestných činoch. Polícia vyčlenila kriminalistov, ktorí sa zaoberajú len nimi. Na celé Slovensko ich je desať. Počet trestných činov, ktorým prisúdila rasový motív stúpa. Vlani ich bolo zistených 35, čo je oproti roku 1997 takmer dvojnásobok. (fw)