Šéfovia britských firiem majú v porovnaní so svojimi kolegami z ostatných európskych štátov najvyššie platy. Ročne si zoberú domov v priemere pol milióna libier, čo okrem mzdy zahŕňa aj odmeny. Závidieť môžu akurát Američanom, ktorí sú na tom podstatne lepšie. Priemerný americký výkonný riaditeľ zarobí ročne necelý milión libier, tvrdí BBC.
Na druhej strane však britskí výrobní zamestnanci sú na tom v porovnaní so svojimi kolegami z priemyselne vyspelých štátov horšie. Kým platy výkonných riaditeľov za posledné dva roky stúpli približne o 30 percent, rast miezd robotníkov je podstatne pomalší ako v iných priemyselných štátoch.
Podľa BBC v súčasnosti už v žiadnej vyspelej krajine nedostávajú robotníci tak málo ako v Británii, kde priemerný výrobný zamestnanec dostáva 20-tisíc libier ročne. Za rovnakú prácu by napríklad Japonec dostal v prepočte 36-tisíc libier.
Novú vlnu diskusie o manažérskych platoch v Británii vyvolali správy, že prevádzkovateľ národnej lotérie – spoločnosť Camelot výrazne zvýšila odmeny svojho vrcholového vedenia. A to aj napriek tomu, že spoločnosti sa v poslednom čase veľmi nedarí a jej tržby klesajú. Tento prípad nie je ojedinelý. Na valných zhromaždeniach v poslednom čase vyvolala otázka platov vyššie postavených manažérov hnev akcionárov a zamestnancov. Najohnivejšie protestovali zamestnanci a akcionári firiem ako Marconi alebo Marks and Spencer, ktoré začali pre finančné problémy masovo prepúšťať svojich zamestnancov.
(gk)