BRATISLAVA – Novým hlavným akcionárom Devín banky by sa podľa informácií denníka SME mala do konca budúceho mesiaca stať japonská spoločnosť Japan Grade One. Po pripravovanom zvýšení základného imania banky by jej podiel mal dosiahnuť 75 percent.
Na rozdiel od pôvodného zámeru tak kapitál Devín banky nebude zvyšovať konzorcium investorov, ale ich kapitálový vstup sa uskutoční prostredníctvom spoločného podniku. Finančné zdroje na túto operáciu poskytne podľa zdrojov blízkych Národnej banke Slovenska HSBC, ktorá patrí medzi desiatku najväčších finančných skupín sveta. HSBC svojím akceptačným listom potvrdila financovanie novoemitovaných akcií Devín banky aj Národnej banke Slovenska. Na odsúhlasenie celého finančného transferu potrebuje Japan Grade One ešte formálny súhlas juhokórejskej centrálnej banky, ktorý by spoločnosť mala dostať do konca júla.
S predĺžením termínu na zvýšenie základného imania Devín banky do konca augusta včera súhlasila aj slovenská centrálna banka. O predĺženie lehoty požiadala banka po tohtotýždňovom valnom zhromaždení.
Podľa NBS je takéto rozhodnutie nielen v záujme banky. „Úspešné zvýšenie základného imania by posilnilo Devín banku, čo je nielen v záujme tejto banky, ale predovšetkým jej klientov,“ vyhlásila včera centrálna banka.
Po finančnej injekcii by sa základné imanie Devín banky malo zvýšiť zo súčasnej jednej miliardy korún na štyri miliardy. Jediným ázijským zástupcom v akcionárskej štruktúre Devín banky je zatiaľ len Goya Japan, ktorá kontroluje necelých 10 percent akcií.
Zvýšenie základného imania banky by malo zvýšiť jej kapitálovú primeranosť, ktorá je v súčasnosti záporná. Výška kapitálovej primeranosti bude po schválení zákona o bankách jedným z hlavných indikátorov, ktoré umožnia NBS zaviesť nútenú správu nad ktoroukoľvek slovenskou bankou, prípadne odobrať jej bankovú licenciu.
Prvý štvrťrok skončila Devín banka so stratou viac ako 125 miliónov korún, keď jej celkové náklady dosiahli 653,799 mil. Sk a výnosy 528,781 mil. Sk. Na konci marca vykazovala banka bilančnú hodnotu takmer 12 mld Sk. Viac ako pätinu z celkového objemu aktív tvorí sporná pohľadávka voči Ministerstvu financií SR z nevyplatených provízií za deblokovanie časti dlhu Ruskej federácie.
MICHAL NALEVANKO