Analytik investičnej londýnskej banky Dresdner Kleinwort Wasserstein Mehdi Varzi, ktorý sa zaoberá energetikou, povedal, že ak sa zoberie do úvahy zloženie novej vlády so zastúpením rozličných irackých minorít a šiitskej väčšiny, potom krajina vôbec nemusí smerovať k otvorenej trhovej ekonomike. Môžu v nej prevládnuť ešte výraznejšie nacionalistické tendencie, než v tej doterajšej, ktorá dopisuje svoju históriu.
Analytici sa zhodujú, že akákoľvek nová iracká vláda bude potrebovať prílev západného kapitálu, aby dosiahla predvojnovú úroveň dennej ťažby ropy, ktorá bola okolo 3 miliónov barelov (barel = 159 litrov). Súčasne sa domnievajú, že voľné zvyšovanie ťažby ropy bez ohľadu na kvóty členov ropného kartelu OPEC, by bolo samovraždou. Riaditeľ OIES (Oxford Institute for Energie Studies) Robert Mabro pre Reuters povedal, že cieľom každej krajiny, ktorá vyváža ropu je dosiahnutie zisku. Preto sa aj ťažba ropy musí prispôsobiť tomuto cieľu. Dodal, že ak by sa cena ropy zrútila, Irak by bol prvý, kto by žiadal, aby sa ťažba znovu obmedzila. Veď teraz bude potrebovať peniaze oveľa naliehavejšie, než ktokoľvek iný.
V prvej etape obnovy ťažby by sa mala dosiahnuť denná produkcia 3 - 3,5 milióna b/d a v nasledujúcich piatich rokoch by sa mala ešte zdvojnásobiť. Avšak ťažba by sa nemala zvyšovať bez koncepcie. Aj veľké ropné koncerny uprednostňujú podielovú ťažbu, čo znamená, že sa spoločnosti dohodnú na svojich ročných kvótach. Tento prístup poisťuje investorov a súčasne zabezpečuje zdravý zisk, najmä v období, keď je cena ropy na svetovom trhu nízka.
Svoje záujmy budú zrejme obhajovať aj iní členovia OPEC. Saudská Arábia, ktorá je vedúcou krajinou ropného kartelu, je od roku 2000 spokojná s tým, že cena ropy sa dostala na náležitú úroveň. Za spravodlivú pokladá cenu barelu 25 USD.
Všetko bude v blízkej budúcnosti záležať od toho, ako rýchlo sa obnoví ťažba ropy v Iraku a ako rýchlo dôjde k rastu svetovej ekonomiky. Ak dopyt po rope z krajín OPEC nebude rásť, kartel sa dostane do problémov. Jediným riešením situácie bude, aby cenu ropy prispôsobil svojím cieľom.
(1 USD = 38,874 SKK)