Praha 8. apríla (TASR) - Juh Iraku zasiahla humanitárna katastrofa. Obyvatelia nemajú dostatok jedla, vody a liekov a v celej oblasti panuje chaos. Po návšteve juhu Iraku to v rozhovore pre český denník Právo povedala česká veľvyslankyňa v Kuvajte Jana Hybášková.
Veľvyslankyňa na žiadosť ministerstiev zahraničných vecí a obrany navštívila dve lokality, Umm Kasr s asi 30.000 obyvateľmi a predmestie Basry, Zubajr, s asi 160.000 obyvateľmi.
"Vo svojom živote som bola v mnohých krajinách, ale toto som ešte nikdy nevidela. Prekročíte hranicu a za ňou stoja deti s nafúknutými bruškami, ktoré k vám naťahujú ruky. Pozdĺž cesty sedia ľudia na hromadách odpadkov. Všade je neuveriteľné množstvo odpadkov a špiny," povedala s tým, že ľudia sú bosí a podvyživení.
Česká veľvyslankyňa v Kuvajte nezaznamenala pri návšteve juhu Iraku žiadne nepriateľské prejavy. "Za celý deň na nás nikto nehodil ani kameň, nepľuvol, ani nevyplazil jazyk," poznamenala.
V lokalite Zubajr je pre 160.000 obyvateľov v nemocnici 153 lôžok, ale ani jedna jednotka intenzívnej starostlivosti a nemocnica je už tri dni bez vody. Podľa riaditeľa nemocnice boli v Basre, ktorá má 1,3 až 1,5 milióna obyvateľov, vyrabované všetky tri sklady s liekmi. Nemocnici preto do týždňa dôjdu všetky lieky.
"Majú tam prípady týfusu, tuberkulózy a obrovské množstvo prípadov detskej obrny," zhrnula neradostnú situáciu na juhu Iraku česká veľvyslankyňa v Kuvajte Jana Hybášková.
Ľudí zranených výbuchmi či šrapnelmi je minimum a nemocnice nie sú preplnené ranenými. Existujúci stav je dôsledkom vývoja za posledných 12 rokov. "Dvanásť rokov tam nemali vlastne nič, prestali fungovať základné dodávky."
Podľa diplomatky britskí a americkí vojaci zatiaľ nedokázali nastoliť poriadok a nemocnica potrebuje policajnú ochranu. "V opačnom prípade, keď tam niekto dovezie lieky, na nemocnicu sa vrhnú stovky ľudí a zničia ju. (Bez ochrany) to proste nemá cenu," povedala predstaviteľka českého štátu, ktorá o svojich zisteniach informovala ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a premiéra Vladimíra Špidlu.
Česká vláda už pred týždňom rozhodla, že vyšle do Iraku 7. poľnú nemocnicu tvorenú asi 150 zdravotníkmi a stočlennou vojenskou ochranou. Ak parlament vysloví súhlas, nemocnica sa môže vydať do Iraku cez Kuvajt najskôr 18. apríla.