Sme krajina, v ktorej sú udeľované akademické tituly neprehľadné, chaotické a klamlivé. Ideme do Európskej únie a už narazila kosa na kameň: naši zubní lekári s titulom MUDr. (medicinae universae doctor, čiže doktor všeobecnej medicíny), nie sú pre úniu v súkromnej sfére akceptovateľní, pretože nie sú doktormi stomatológie, ale všeobecnej medicíny. Teda nie sú zubní lekári.
Česi už konali a na svete je návrh, aby sa v budúcom akademickom roku zubné lekárstvo študovalo v päťročnom magisterskom štúdiu a po dvoch rokoch povinnej praxe mali absolventi titul, ktorý ich ako zubných lekárov aj pomenuje.
Lenže so vstupom do únie prídu ďalšie problémy. Napríklad - na univerzite veterinárneho lekárstva možno študovať odbor veterinárske lekárstvo a absolventi získavajú titul medicinae veterinariae doctor (MVDr.). Ale na tej istej univerzite sa dá študovať odbor hygiena potravín a absolventi tiež dostávajú titul MVDr., hoci kvalifikáciu veterinárneho lekára nezískajú. To už nie je prirodzené ani zrozumiteľné.
Ďalej. U nás titul Ing. získavajú absolventi technických odborov, čo je v poriadku. Úplne v neporiadku je, že titul Ing. sa u nás udeľuje aj absolventom ekonomických, komerčných, ba dokonca manažérskych odborov a informatiky (ak študujú tieto odbory na technických univerzitách). Čo už tí majú spoločné s technikou? Je to zavádzajúce a pre zahraničie možno niekedy aj komické.
Ekonómovia pracujúci v cudzine už zistili, že pri vysvetľovaní a uznávaní kvalifikácie a diplomov sú problémy. Západná Európa jednoducho pozná ekonómov, manažérov ako ekonómov, manažérov. Inžinieri sú tam - technici. U nás kult inžinierstva asi prežíva z obdobia socialistickej industrializácie…
V krajinách, v ktorých sa hovorí po nemecky, sa praktické technické (ekonomické, informatické, manažérske) odbory študujú mimo univerzít, na tzv. odborných profesijných školách. Ich absolventi nezískavajú akademické tituly, ale tzv. profesiové kvalifikačné označenia s právom verejne ich používať - Dipl. Ing., Dipl. ek., Dipl. Kfm. (kaufmann - obchodník), atď. Jasné a neklamlivé.
Na európskych univerzitách sa prísne uplatňuje anglosaský trojstupňový model (bakalár - magister - PhD.). V anglosaskom svete, ktorého vzdelávací model preberá Európa i svet, slovo inžinier (engineer - technik, strojník) v zmysle titulu ani nepoznajú.
V USA možno získať Dip. Tech. (Diploma in Technology) na určitom stupni neuniverzitného vzdelania, inak sú tam na univerzitách tituly tiež prísne trojstupňové - bakalár, magister (skrátené na Master), PhD. Patrí sem aj manažérsky titul MBA.
Ak sa v anglosaských krajinách povie doktorát, automaticky sa myslí PhD., zodpovedá to stupňu doktora vied, a nezodpovedá to nášmu PhDr. Naše (i české) tzv. malé doktoráty (JUDr., RNDr.) sú vo vzťahu k cudzine anomáliou. Jednak možnosť ich získania je diskriminačná - upiera sa technikom, ekonómom a umelcom - jednak sú niekedy tiež zavádzajúce. Právnická loby si napríklad v novele vysokoškolského zákona vydobyla možnosť získať malý doktorát JUDr., čo je doslova iuris utriusque doctor - doktor obojakého práva, teda svetského i cirkevného. Pritom naši právnici sa nekvalifikujú na cirkevné právo.
A ešte dôvetok k stredným školám. Masovo sa zavádza tzv. vyššie odborné štúdium (dipl. sestra, dipl. optik). Na rozdiel od Česka je však na Slovensku toto štúdium nelegálne, lebo neexistuje nijaká právna norma, ktorá by ho upravovala a umožňovala. Riešiť to má zákon o sústave základných a stredných škôl.
Bývalý minister školstva Ftáčnik od rozrobeného zákona ušiel, nástupca to nestihol. Terajší pán minister sa zaoberá vyučovaním náboženstva, prijímacími skúškami, a okolo školského zákona, ktorý platí z čias socializmu, je ticho. Do nového školského roka sa to asi nestihne, a vlani už bolo neskoro.
Nuž tak. Nezavádzajme. Keď do Európy, tak do Európy, vážení.
Autor: PAVEL FÁBRY(Autor je stredoškolským učiteľom)