Praha 7. apríla (TASR) - Česká vojenská nemocnica by mohla do Kuvajtu vyraziť už 18. apríla. Z Kuvajtu by sa potom presunula do Iraku. Informoval o tom dnes námestník českého ministra obrany Jan Váňa.
Český minister obrany Jaroslav Tvrdík požiada parlament o vyslanie 7. poľnej nemocnice v počte maximálne 300 príslušníkov armády v utorok.
Ešte pred rozhodnutím Poslaneckej snemovne sa očakáva stanovisko OSN. Na žiadosť predsedu Valného zhromaždenia OSN Jana Kavana sa premiér Vladimír Špidla obrátil na OSN so žiadosťou o zaujatie stanoviska k vyslaniu vojenskej nemocnice. Niektorí členovia tejto organizácie totiž podľa Kavana v minulých dňoch vyjadrili názor, že vojenská nemocnica by mohla byť považovaná za aktívne zapojenie sa ČR do vojny v Iraku.
Praha podporuje spojencov, ale na základe rezolúcie parlamentu tvrdí, že nie je súčasťou vojenskej koalície.
Vláda premiéra Špidlu rozhodla o vyslaní nemocnice na začiatku apríla s tým, že českí lekári by mali pomôcť pri zmierňovaní hroziacej humanitárnej katastrofy. Vláda sa odvolala na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1472, ktorá koncom marca vyzvala svetové spoločenstvo poskytnúť humanitárnu pomoc Iraku.
Armáda chce poslať do Perzského zálivu 150 vojenských lekárov a zdravotníkov a spolu s nimi ďalších 100 výsadkárov z elitnej jednotky v Prostějove. Ďalších 50 miest by bolo neobsadených a tvorili by rezervu pre prípad nutnosti posilniť jednotku. Nemocnica by z hľadiska velenia podliehala českému brigádnemu generálovi Dušanovi Lupuljevovi, veliteľovi česko-slovenského protichemického práporu.
Letecká preprava a šesť mesiacov pôsobenia plne autonómnej nemocnice v Iraku si vyžiada náklady asi 470 miliónov českých korún. Najviac prostriedkov pohltí presun materiálu, na ktorý treba až 20 veľkokapacitných nákladných lietadiel.