Londýn 7. apríla (TASR) - Schôdzku britského premiéra Tonyho Blaira s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom v Severnom Írsku, na ktorej dnes budú diskutovať nielen o budúcnosti Iraku, ale aj o severoírskom mierovom procese, dnes bez výnimky rozoberajú všetky britské denníky.
"Keď sa Tony Blair a George W. Bush pred niekoľkými dňami zišli v Camp Davide, snažili sa presvedčiť verejnosť, že vojenské operácie v Iraku postupujú podľa plánu. Dnes sa už môžu v Belfaste opájať predčasnou eufóriou," píšu Times.
Lenže americko-britský summit neprinesie len chválu či samochválu, ale aj nesúlad. Briti totiž stále trvajú na tom, aby OSN hrala v povojnovom Iraku kľúčovú rolu. Američania sú ochotní prepustiť OSN len úlohu humanitárnu.
Prístup Georgea W. Busha a USA k medzinárodným vzťahom vykresľujú mnohé britské médiá ako arogantný a unilaterálny. Ale aj napriek tomu sa v priebehu jedného mesiaca zišiel americký prezident s Tonym Blairom trikrát: na Azorských ostrovoch, v Amerike a v Británii. Z toho vyplýva, že Bush si cení Blaira za riziko, ktoré na seba vzal, keď podporil vojnu a je ochotný počúvať jeho názory na povojnové usporiadanie Iraku, píšu Times.
Medzi tie noviny, ktoré považujú Busha za arogantného politika, patrí aj Guardian. Prílet Air Force One do Belfastu však podľa Guardianu naznačuje, že Bush a jeho administratíva cítia potrebu diskutovať aj s inými národmi, i keď v prvej fáze len s anglicky hovoriacimi.
Podľa Financial Times bude hlavným cieľom schôdzky Busha a Blaira dosiahnuť v nadchádzajúcich týždňoch legalizáciu okupácie Iraku, takže Američania budú musieť potlačiť svoju "arogantnú triumfálnosť".
Čo sa týka správy Iraku po vojne, noviny sa domnievajú, že vzorom pre Irak by mal byť skôr Afganistan než Kosovo: "Administrátor OSN kosovského typu by mohol zdržať odovzdanie moci do rúk Iračanov. Lepšie by bolo čo najrýchlejšie usporiadať pod hlavičkou OSN konferenciu, ktorá rozhodne o budúcnosti Iraku - podobnú, ako bola bonnská konferencia o Afganistane. Skúškou oprávnenosti okupácie Iraku potom bude, či sa Američanom podarí vytvoriť také podmienky, aby sa vynorili reprezentatívni irackí lídri, ktorí by takúto konferenciu o budúcnosti legitimizovali," uzatvárajú Financial Times.