
Magistrát mesta Košice v spolupráci s odborom civilnej ochrany obyvateľstva Okresného úradu Košice I. uskutočnil ukážkové cvičenie výdaja prostriedkov individuálnej ochrany pre obyvateľstvo, žiakov základných a detí materských škôl. Súčasťou bolo aj vysvetľovanie ich správneho použitia. Snímka je z inštruktáže žiakov Základnej školy na Juhoslovanskej ulici. FOTO TASR – SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
BRATISLAVA – Dnešným školákom názov branná výchova už nič nehovorí. Na začiatku deväťdesiatych rokov zmizol tento predmet zo škôl, lebo bol plný socialistickej ideológie. Obsah učiva, ktoré malo deti pripraviť na rôzne krízové situácie, školstvo zredukovalo a popresúvalo do viacerých iných predmetov. Čiastočne brannú nahradili učebné osnovy predmetu ochrana človeka a prírody. Tu sa žiaci učia aj o civilnej obrane.
V mnohých školách sa dnes diskutuje, či bolo správne brannú výchovu zrušiť. „Stačilo z nej odbúrať politiku,“ hovorí profesorka bratislavského Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici Jaroslava Argajová. „Predmet bol pre žiakov celkom zaujímavý. Myslím si, že deti by mali vedieť, ako reagovať, keď sa na ulici rozbije cisterna, alebo sa v nejakej chemickej továrni stane havária.“
Brannú výchovu vyštudovala a učila. „Politickej časti bola venovaná z 32 hodín v každom ročníku jedna štvrtina. Zvyšok tvorila zdravotná príprava, topografia, športová streľba. Aj dnes učíme študentov prvú pomoc, ale na menšom priestore.“
Riaditeľka Evanjelického gymnázia v Tisovci Helena Pašiaková: „Minulý týždeň sme v škole nacvičovali evakuáciu. S telocvikárom sme sa zhodli, že by bolo užitočné brannú výchovu prinavrátiť. Sústrediť sa napríklad na prvú pomoc a veci, s ktorými sa dnes občan stretáva v realite, či chce, alebo nechce. Záchrana života by mala byť zautomatizovaná, veď tieto poznatky potrebuje každý z nás.“
Katastrofy posledných mesiacov, či už to bol minuloročný teroristický útok na dvojičky v New Yorku, stále častejšie záplavy a povodne, alebo občasné výbuchy ukazujú, že ľudia nie sú pripravení na mimoriadne situácie.
V Čechách sa preto branná výchova ako povinný predmet už v septembri opäť do škôl vráti. Jej zástancovia tvrdia, že si ju vyžiadal sám život. Slovenské ministerstvo školstva sa zatiaľ neozvalo. Didaktik predmetu telesná výchova a ochrana človeka a prírody Ján Slezák hovorí, že Štátny pedagogický ústav nemá žiaden pokyn na inovovanie osnov brannej výchovy.
JARMILA HORÁKOVÁ