
Kanaďania predávajú chirurgické masky na tvár na ochranu pred vírusom SARS na ceste k medzinárodnému letisku vo Vancouveri. FOTO - TASR/AP
PEKING, TORONTO, HONGKONG - Strach z ochorenia SARS sa stupňuje. V Číne, Hongkongu a Singapure, ktoré patria k najpostihnutejším oblastiam, dokonca čiastočne ochromuje verejný život. Kým v Kanade chorobe podľahla už siedma obeť, v Rusku sa cez víkend objavil prvý podozrivý prípad. Podľa poslednej správy Svetovej zdravotníckej organizácie zabil neznámy vírus už 86 ľudí.
Zatiaľ poslednou obeťou na území Číny bol pracovník Medzinárodnej organizácie práce Pekka Aro z Fínska, ktorý zomrel v sobotu v pekinskej nemocnici. Tým sa počet mŕtvych na túto chorobu v najľudnatejšej krajine rozšíril na 47. Nakazených je ďalších 1200 ľudí.
V juhočínskej provincii Kuang-tung medzitým pôsobí tím Svetovej zdravotníckej organizácie, v ktorom sú špecialisti z Nemecka, Walesu a Bangladéša. Ich cieľom je nájsť pôvod ochorenia.
K siedmemu úmrtiu v Kanade došlo v nemocnici neďaleko Toronta. Ako informoval hlavný hygienik provincie Ontario, obeťou bola staršia osoba.
V Hongkongu cez víkend zomreli traja ľudia a počet nakazených už stúpol na 700. Ľudia sa v panike začínajú obracať na tradičné čínske bylinky, ktoré údajne zabraňujú šíreniu vírusu. „Ľudia kupujú čím ďalej tým viac čínske bylinky používané na liečbu zápalu pľúc.
Obavy opätovne vzrástli aj v Singapure. Dôvodom bolo objavenie sa príznakov choroby u jedného lekára, dvadsiatich zdravotných sestier a pôrodnej asistentky. To vytvorilo podozrenie, že vírus sa prenáša z jednej nemocnice do druhej. Napriek tomu úrady predpokladajú, že počas tohto týždňa budú môcť opäť otvoriť školy, ktoré zatvorili pred 14 dňami.
Prvý ruský prípad podozrenia na záhadné ochorenie sa objavil u muža, ktorý priletel z Číny do Vladivostoku. Ako však povedala agentúre Interfax lekárka z miestnej nemocnice, až testy potvrdia, či skutočne ide o SARS.
(čtk, mm)