Washington 6. apríla (TASR) - Vytvorenie novej irackej vlády si vyžiada najmenej šesť mesiacov od porážky režimu Saddáma Husajna, vyhlásil dnes námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz.
Na otázku televízie Fox News, či Iračania môžu novú vládu vytvoriť rovnako rýchlo ako v roku 1991 Kurdi na severe krajiny po prvej vojne v Perzskom zálive, Wolfowitz odvetil, že to potrvá dlhšie, keďže situácia v Iraku je oveľa zložitejšia.
Wolfowitz sa podieľa na vytváraní Úradu pre rekonštrukciu a humanitárnu pomoc (ORHA), ktorý pripravuje sprevádzkovanie prístavu v juhoirackom Umm Kasre.
V súvislosti s úlohou OSN Wolfowitz vyhlásil, že Spojené národy môžu byť "veľmi nápomocné" pri distribúcii humanitárnej pomoci Iračanom, hlavné úsilie sa však musí sústrediť na vytvorenie novej vlády vedenej Iračanmi.
"OSN môže byť mechanizmom pre prinášanie (humanitárnej) pomoci irackému ľudu. Naším cieľom však musí byť čo najrýchlejšie odovzdanie vládnej moci a činnosti - nie nejakým iným vonkajším úradom, ale irackému ľudu," vyhlásil.
Napriek výhradám Európanov administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha vylúčila možnosť, že OSN by mala bezprostredne po skončení vojny zohrávať poprednú rolu. Washington argumentuje, že vzhľadom na vojnové nasadenie si so spojencami zaslúži popredné postavenie.
Minister obrany Donald Rumsfeld na Busha naliehal, aby vymenoval irackých exulantov pre dočasnú správu južného Iraku. Prezidentova bezpečnostná poradkyňa Condoleezza Riceová však trvala na tom, že v akejkoľvek irackej správe musia byť okrem prominentných irackých exulantov aj Iračania, ktorí zostali v krajine.
Wolfowitz nevylúčil, že s cieľom udržať stabilitu v Iraku, USA zostanú v krajine vojensky prítomné aj po skončení konfliktu - podobne ako v Nemecku po druhej svetovej vojny. Zároveň však zdôraznil, že je príliš skoro hovoriť o povojnovom usporiadaní Iraku.
Bush koncom mesiaca vyhlásil, že americké vojenské sily v Iraku nezostanú "ani o deň dlhšie" po skončení vojny a stabilizácii regiónu.