Canberra 6. apríla (TASR) - Napriek prienikom spojeneckých síl do Bagdadu je priskoro hovoriť o tom, či sa vojna v Iraku blíži ku koncu. Vyhlásil to dnes austrálsky premiér John Howard.
"Išlo to veľmi dobre a nevyzerá to, že Iračania kládli systematický, konvenčný vojenský odpor. Stále by to však mohlo istý čas pokračovať," uviedol Howard pre televíziu Channel Seven.
Austrália vyslala do Perzského zálivu 2000 vojakov, ktorí pôsobia po boku amerických a britských síl. Howard nedávno opakovane čelil otázkam o tom, kedy sa vrátia domov.
Vláda, ktorá už súhlasila s návratom jednej fregaty, by podľa svojho predsedu chcela, aby sa tak stalo čo najskôr, no je predčasné hovoriť o stiahnutí leteckých alebo pozemných oddielov.
Howard tiež oznámil, že v "nie príliš ďalekej budúcnosti" navštívi USA, kde má s prezidentom Georgeom W. Bushom hovoriť o povojnovom Iraku. Nedávno odmietol pozvanie na schôdzku s Bushom a britským premiérom Tonym Blairom, pretože nechcel v čase vojny opustiť krajinu. S oboma lídrami však ostal v kontakte.
Austrália sa usiluje o tom, aby po vojne neprišla o iracký trh pre svoj poľnohospodársky export. V rámci programu OSN ropa za potraviny, pozastavenom minulý mesiac, vyvážala do Iraku dve milióny ton pšenice ročne.
Austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer dnes uviedol, že zástupcovia austrálskeho poľnohospodárstva budú radiť dočasnej irackej vláde. Takúto pomoc podľa ministra, ktorý sa práve vrátil z Washingtonu, Američania privítali.
Downer okrem toho oznámil, že jeho krajina prisľúbila pomoc pre obnovu Iraku vo výške 100 miliónov austrálskych dolárov (60 miliónov amerických dolárov). Naznačil tiež, že určitý počet Austrálčanov ostane v Iraku aj po konci vojny.