BRATISLAVA – Ešte v roku 1999 mohol bežný človek dostať úver len v štyroch bankách, ale už v minulom roku túto možnosť poskytovala väčšina bánk zameraná aj na malých klientov a ich ponuka je čoraz pestrejšia. Náskok má ešte stále Slovenská sporiteľňa, ktorá začala ako prvá.
Väčšina bánk dáva prednosť klientom, ktorí v nich majú aspoň niekoľko mesiacov založený účet. Klient musí vyplniť žiadosť o úver a preukázať schopnosť splácať úver zo svojho príjmu. Znamená to, že jeho príjem musí byť aspoň taký vysoký, aby mu po zaplatení splátky ostali peniaze na životné minimum a na zaplatenie iných dlhov.
Napríklad ak má slobodný človek záujem o poistený úver zo Slovenskej sporiteľne vo výške 5000 korún, musí mať minimálny príjem 3180 korún. Z tejto sumy bude mesačne splácať 474 korún.
Na internetových stránkach niektorých bánk sú kalkulátory, ktoré podobné prepočty uľahčujú. Banky si však vo väčšine prípadov vyhradzujú možnosť meniť sadzby podľa pohybu cien peňazí na trhu.
Dostatočný príjem však ešte na získanie úveru nemusí stačiť. Banky zvyknú vyžadovať aj zábezpeky, ako napríklad ručenie fyzickou osobou, záložné právo na nehnuteľný majetok, vinkuláciu vkladov, životné poistenie, cenné papiere alebo kombináciu uvedených foriem.
Na spotrebný úver sa dá kúpiť všetko
Názov spotrebný úver znamená, že si klient za požičané peniaze mieni niečo kúpiť. Nemusí povedať, čo to bude, jednoducho potrebuje peniaze a potrebuje ich rýchlo. Na rozdiel od lízingu sa dlžník stane majiteľom kupovanej veci okamžite, a nie až po jej splatení.
Napríklad Slovenská sporiteľňa poskytuje dva druhy spotrebných úverov. Jeden bežný, o ktorom už bola reč. Druhý chránený – má výhodnejší úrok, lebo ponúka klientovi možnosť poistiť si svoju schopnosť úver splácať. Jana Ďuricová, tlačová tajomníčka sporiteľne, hovorí, že je oň veľký záujem. Táto najväčšia banka na Slovensku požičala v minulom roku občanom najviac – vyše 1,7 miliardy korún.
Všeobecná úverová banka začala s poskytovaním spotrebných úverov v minulom roku. Norbert Lazar z VÚB tvrdí, že za desať mesiacov požičala banka 200 miliónov korún.
Aj Ľudová banka začala vlani poskytovať spotrebné úvery. Okrem záruky vyžaduje pri väčších objemoch od svojich klientov poistenie pre prípad nesplatenia úveru.
Investičná a rozvojová banka požičiava v prípade, že zamestnávateľ klienta má termínovaný vklad v banke. Ten je pre banku zárukou.
Úvery na dohodnutý účel fyzickým osobám ponúka aj Bank Austria Creditanstalt Slovakia. Bezúčelový úver poskytuje aj Poštová banka, ale tá vyžaduje záruku vo forme životnej poistky.
Účelovo viazané spotrebné úvery poskytuje aj Tatra banka. V spolupráci so štyrmi rôznymi spoločnosťami ponúka úvery na opravu alebo kúpu strechy, podlahových krytín, plastových okien a nábytku. Minimálna a maximálna výška úveru a lehota splatnosti závisí od kupovaného tovaru. Sporiteľňa a Istrobanka poskytujú úvery na kúpu áut, ktorých cena je tiež nižšia ako pri bežnom spotrebnom úvere.
Možnosť prečerpať účet je tiež úver
Asi najjednoduchším spôsobom, ako si klient banky môže krátkodobo pomôcť, ak práve nemá peniaze, je kontokorentný úver. Banka podľa príjmu klienta určí limit, o koľko môže prečerpať peniaze na svojom účte hocikedy v priebehu obdobia, na ktoré je podpísaná zmluva. Klient platí úrok len z tej sumy, o ktorú prečerpá svoje konto, a v závislosti od toho, koľko dní je v mínuse.
Túto možnosť ponúkajú už skoro všetky banky na Slovensku. Vo väčšine bánk do určitej výšky nevyžadujú žiadny spôsob ručenia. Musí však ísť o účet, na ktorý jeho majiteľovi pravidelne prichádzajú peniaze.
Cena týchto úverov je o niečo vyššia ako pri spotrebných, pohybuje sa okolo 15 percent a ich vybavenie môže trvať niekoľko minút. Kontokorentné úvery sa zvyčajne poskytujú na jeden rok s možnosťou predĺženia.
Pri nedostatku peňazí môžu pomôcť aj karty
Klienti si môžu požičať peniaze od banky aj prostredníctvom platobných kariet – kreditných alebo charge. Rozdiel je v tom, že pri charge karte treba vrátiť peniaze po mesiaci, ale úrok je nulový.
Pri kreditných kartách, ktoré zatiaľ na Slovensku nie sú veľmi rozšírené, sa klienti môžu rozhodnúť, či požičané peniaze vrátia po mesiaci a nebudú platiť žiadny úrok, alebo ich budú postupne splácať (maximálne jeden rok). Táto forma spotrebných úverov je najdrahšia, úrok je viac ako 20 percent.
Kreditné karty zatiaľ ponúka len zopár bánk, ale viaceré o nich uvažujú.
Charge karty sú rozšírenejšie, ale aj tak ich je výrazne menej ako debetných kariet, s ktorými môžu klienti vyberať len tie peniaze, ktoré majú na účte.
Úverovú kartu ponúka aj Československá obchodná banka, ktorá je však špecifická tým, že umožňuje výber obdobia splatnosti – jeden mesiac alebo tri.
GABRIEL KÁDASI