
Hoci vojna v Iraku ohrozuje mnohé sťahovavé vtáky, bocianov hniezdiacich sa Slovensku sa to až tak netýka. Lietajú totiž inými cestami.
„Vtáctvo, ktoré zimovalo v Afrike, alebo pri južnom pobreží Ázie, sa sťahuje na hniezdiská. Musí pri tom prekonávať nástrahy vojny – bombardovanie, dym šíriaci sa z horiacich ropných polí, požiarov a bômb. Už pri vojnovom konflikte v Perzskom zálive sa potvrdilo, ako vojna ničí životné prostredie. Tým, že iracké vojská zapálili ropné polia v Kuvajte, nastala rozsiahla environmentálna katastrofa. Znečistila sa voda, ovzdušie, čo stálo zvieratá život. Vtáky boli omámené alebo otrávené splodinami, dezorientované hlukom a dymom, a to tiež často spôsobilo ich smrť.“
Aj na Slovensko prilietajú vtáky z oblastí, kde zúri vojna. Týka sa to najmä bahniakov, malých vtákov s dlhými nohami a zobákmi, ktoré si hľadajú potravu brodením vo vode. Konflikt môže výrazne poškodiť dokonca aj niektoré ohrozené druhy.
„Napríklad hvizdák tenkozobý, ktorý je globálne ohrozený, a poriadne sa nevie, kde vlastne hniezdi a či ešte vôbec existuje životaschopná populácia.“
Hoci v televíznom spravodajstve odznelo, že iracký konflikt ohrozuje aj naše bociany, R. Rybanič hovorí, že práve tieto vtáky majú do určitej miery šťastie.
„Väčšinu bocianov, ktoré hniezdia na Slovensku, vojna v Iraku priamo nepostihne. Z Afriky sa totiž sťahujú ponad Suezský prieplav a Izrael do Turecka a ďalej cez Balkánsky polostrov na Slovensko. Bociany potrebujú pri migrácii teplovzdušné prúdy, ktoré vznikajú iba nad pevninou, nelietajú teda nad morom.“
Vo vojne veľa vtákov zahynie aj pri kolízii s lietadlami. Navyše hrozí, že pri takýchto zrážkach príde o život aj posádka.
„Takéto nebezpečenstvo je aj pri dopravnom letectve, preto sa vtáky na letiskách musia odplašovať. Môže sa stať, že sa vojnové stíhačky zrazia s kŕdľom tiahnucich vtákov. Pre ne to znamená istú smrť, ale lietadlu tiež hrozí poškodenie. Najnebezpečnejšie je, ak sa vtáčie telo nasaje do turbíny motora, vtedy sa môže lietadlo dokonca zrútiť.“