V apríli treba využiť každý deň s priaznivým počasím na práce v záhradke, a to v agrotechnických termínoch. Dokončíme prípravu pôdy na výsadbu a výsev zeleniny a do pôdy pridávame preosiaty kompost (5 až 8 kg na meter štvorcový) alebo vermikompost (3 až 4 kg), prípadne špeciálne záhradnícke zeminy určené na pestovanie zeleniny.
Pokračujeme v sejbe koreňovej zeleniny a póru. Vysádzame priesady skorých druhov hlúbovín. Koncom mesiaca vysievame naklíčené alebo napučané osivo uhoriek, tekvíc a melónov, ako aj semená neskorých odrôd kapusty. Pri výsadbe priesad hlúbovín môžeme namočiť korene do kaše z hliny, do ktorej sme pridali kompost a výluh z prasličky. Ekozáhradkári vysievajú v tomto období aj semená vzácnych, menej pestovaných druhov zeleniny, najmä čierny koreň, jarnú reďkev, mangold, ľadový šalát, čakanku šalátovú a štrbákovú. Z aromatických a liečivých rastlín najmä také, ktoré odpudzujú niektorých škodcov, napríklad bazalku, borák, majorán, nechtík, rascu, rumanček, saturejku, šalviu, yzop a ďalšie. Začíname s výsevom semien červenej repy, cukrovej kukurice, stržňového hrachu a fazule záhradnej. Vysádzame i skoré zemiaky. Pri sadení zemiakov môžeme do jamky pod ne dať za hrsť kvalitného preosiateho kompostu. Sadíme najmä naklíčené zemiaky. Ich zber môžeme urýchliť prikrytím pôdy netkanou textíliou. Netkanú bielu textíliu používame aj pri pestovaní koreňovej zeleniny, hlávkového šalátu a skorých odrôd hlúbovín. Čiernu netkanú textíliu využijeme pri pestovaní plodovej zeleniny. Pôdu možno po výseve a výsadbe nastielať aj vhodným organickým materiálom. Pred skočkami, blyskáčikmi a krytonoscami chránime vysadané priesady hlúbovín žltými záhonovými lapačmi, ktoré možno kúpiť v špecializovaných predajniach záhradníckych potrieb. Pri výbere zeleniny uprednostňujeme odolné odrody alebo aspoň odrody tolerantné proti niektorým chorobám a škodlivým činiteľom. Pri ich umiestnení na záhony rešpektujeme zásady vzájomnej znášanlivosti (alelopatia).
V severnejších oblastiach dokončujeme v apríli výsadbu ovocných stromčekov a kríkov, v južných regiónoch začíname s výsadbou sadencov (štepov) viniča. Ekozáhradkári majú dať pri výsadbe ovocnín a viniča prednosť úrodným odrodám odolnejším proti chorobám a mrazom. Pri ich sadení sa osvedčilo pridanie 2 až 3 kg kompostu na výsadbovú jamu. Pri zalievaní sadencov možno použiť i výluh z vermikompostu. Tesne pred sadením sa odporúča korene sadencov namočiť do kaše z hliny s prídavkom približne 5 percent čerstvých kravincov.
Dreviny, ktoré v zime namrzli a začínajú pučať, zo staršieho dreva zrežeme až po zdravé časti. Ekozáhradkári používajú pri ochrane rastlín len biologické a mechanické spôsoby, z chemických prostriedkov iba povolené netoxické látky. Z nich napríklad povolené sírnaté prostriedky, ktoré v apríli používame na preventívny postrek jabloní proti múčnatke (napríklad Sulikol 0,75 až 1,5%), broskýň proti kučeravosti listov (5% Sulka) a vinič proti akarinóze a erinóze (Sulikol 2 až 3%).
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.