
Vitálne stromy broskýň znášajú aj hlboký rez. FOTO – AUTOR
Hlbšie zmladenie broskyňových stromov môže byť motivované ich vekom, výškou korún, minimálnymi prírastkami, vyhoľovaním konárov a zhoršenou kvalitou plodov. Najhoršia situácia vzniká, keď sa zanedbá udržiavanie výšky stromov (duté koruny do 2,5 metra, vretená do 3,5 metra) a konáre sú silno vyholené.
Vitálne stromy broskýň znášajú dobre aj hlboký rez. Najúčinnejší termín na zmladzovanie je začiatkom jari, pri silnom zimnom zmrznutí dreva koncom apríla až začiatkom mája (keď je už zreteľná regenerácia), po silnejších neskorých jarných mrazoch bezprostredne po overení zničenia úrody. Hĺbka zmladenia závisí od celkového stavu stromov.
Začiatkom jari vytvárajú hlbšie zmladené broskyne množstvo nových, obyčajne kolmo rastúcich letorastov, neskôr aj z nich vyrastajúcich predčasných bočných letorastov. Najmä po veľmi hlbokom zmladení pri zanedbaní letného tvarovacieho rezu na dutú alebo vretenovitú korunu sa vytvárajú úzke husté metlovité koruny s výškou až do 3,5 metra. Bohato sa síce diferencujú aj kvetné púčiky pre budúcoročnú úrodu, prevažne však len v najvyšších častiach koruny. Samozrejme, z praktického a ekonomického hľadiska sú nevyhovujúce. Pri budúcoročnom jarnom reze sa musí preto výška stromov znížiť a koruny úmerne „roztvoriť“, čím sa v podstate zničí úroda a stratí sa rok. To je dôvod začať s tvarovaním už v druhej polovici mája po hlbokom zmladení, keď sú letorasty ešte v bylinnom stave.
Ako postupovať?
Na zvyškoch, často len kýpťoch, hlboko zmladených kostrových konárov vyberieme vitálne letorasty rastúce von z koruny, z ktorých sa postupne vypestujú nové kostrové a polokostrové konáre. Ostatné „výmladky“ (vrátane tých, ktoré rastú do vnútra koruny a sú neperspektívne) ešte neodstraňujeme, iba ich zaštipneme, alebo vodorovne vyviažeme. Ich listy poslúžia na asimiláciu. Vybrané perspektívne letorasty pri dĺžke 0,25 až 0,30 metra skrátime o polovicu odrezaním nad listom, alebo predčasným bočným letorastom smerujúcich z koruny. Aby prípadné nižšie vyrastajúce predčasné letorasty nekonkurovali, treba ich zaštipnúť. Aj vybraný letorast zaštipneme neskoršie za 12. listom, čo sa opakuje na predčasnom letoraste tretieho radu. Podľa potreby zaštipujeme tiež neperspektívne letorasty. Iba pri bujnom raste a dobrom olistení zmladenej broskyne pomocné letorasty od konca júla postupne rezom na krúžok odstraňujeme. Keď je rast a regenerácia koruny slabšia, odstraňujeme ich až v budúcom roku. Pri bujnom raste a celkovo intenzívnej regenerácii koruny – na vzdialenosť 0,3 až 0,35 metra postupne zapestovávame polokostrové konáre a na nich bočné rodiace výhony. Pri tvarovaní korún dbáme na dodržiavanie zásad podriadenosti a na to, aby mali kostrové konáre dutej koruny rovnakú výšku.
V závislosti od hĺbky zmladenia a úrovne ošetrovania trvá obnova korún 2 až 3 roky. Okrem správneho tvarovania ju urýchľuje zodpovedajúca výživa, závlaha a ochrana.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.