
Rachitída postihuje kurčatá chované v priestoroch bez slnečného žiarenia. FOTO – (AR)
Počas prvých jarných mesiacov, teda v období s nedostatkom slnečného žiarenia, sa vyskytuje v niektorých chovoch kurčiat rachitída. Ochorenie sa prejavuje vo veku od troch týždňov do šiestich mesiacov, najčastejšie pri kurčatách chovaných v priestoroch bez prístupu slnečných lúčov. Môže postihnúť aj mladé morky, menej vnímavá je vodná hydina a holuby.
Rachitída, nazývaná aj krivica, je porucha látkovej premeny. Prejavuje sa chybnou tvorbou kostí, do ktorých sa nedostatočne ukladajú vápnik a fosfor. Ochorenie postihuje rastúce zvieratá. Príčinou je najmä deficit vitamínu D, ale aj nedostatok vápnika, fosforu, mangánu a cholínu. Vitamín D je pritom dôležitý pri vstrebávaní vápnika z čreva, zároveň bráni vylučovaniu tohto prvku a upravuje vzájomný pomer vápnika, fosforu a horčíka.
Na rachitídu sú náchylné najmä plemená vyšľachtené na rýchly rast a ranosť. Vzniku ochorenia pomáha aj nedostatok pohybu, poruchy trávenia pri nevhodnej výžive a aj nedostatok kamienkov v svalnatom žalúdku hydiny.
Príznaky deficitu sa prejavujú pri kurčatách už od 14 dní života. Pozorujeme slabosť končatín, krívanie, typický postoj, našuchorené perie a spomalený rast. Kosti, najmä behákov, rebier a prsná kosť, sú mäkké, ohybné, zdeformované. Niekedy je skrivená aj chrbtica. Kĺby a úponky rebier na stavce bývajú zdurené. Zobák je mäkký a v porovnaní so zdravou hydinou predĺžený.
Priebeh ochorenia je chronický. Ľahšie prípady sa môžu upraviť samy, ťažko postihnutým zvieratám zväčša zostávajú trvalé následky.
Prevencia sa opiera predovšetkým o zabezpečenie dostatku vitamínu D. Kurčatám treba dopriať pobyt v slnečnom výbehu. V skorých jarných mesiacoch, keď je slnko na lúče ešte skúpe (aj v jeseni a zime), treba obohacovať kŕmnu dávku o prípravky s obsahom tohto vitamínu (Combinal AD3 a iné). Dôležitý je tiež prísun minerálnych látok vo výžive.
(inš)