BANSKÁ BYSTRICA – Ak ste z tých ľudí, čo pripisujú netopierom nadprirodzené negatívne vlastnosti, mali by ste svoju mienku zmeniť. Rôzne fámy o ich zamotávaní sa do vlasov či pití ľudskej krvi nie sú totiž pravdivé. Netopiere sa veľmi dobre orientujú a vyhýbajú človeku, ako aj jeho vlasom. Odborníci tvrdia, že ľudia ich často prenasledujú len preto, že nespĺňajú kritériá krásy.
Ochranári prírody však považujú netopiere z hospodárskeho a ekologického hľadiska za veľmi významné, pretože zabraňujú premnoženiu sa viacerých druhov škodlivého hmyzu. Netopiere si váži aj moderná veda bionika, ktorá skúma uplatnenie schopnosti živých organizmov v technike. Bionici na netopieroch študujú najmä ich letové schopnosti v tme pomocou ultrazvukového sonaru. O výsledky týchto výskumov prejavujú záujem aj vojensko-priemyselné komplexy, zainteresované do modernizácie výzbroje armád.
Pracovník Centra ochrany prírody v Banskej Bystrici Peter Urban povedal, že najzávažnejším obdobím je pre netopiere zimný spánok, kedy sa znižujú ich fyziologické aktivity. Výberu zimoviska preto venujú mimoriadnu pozornosť. V ďalších rokoch už potom zostávajú verné vybraným miestam a s obdivuhodnou presnosťou sa tam vracajú. Netopiere vyhľadávajú prevažne chránené priestranstvá so stálou teplotou, najmä jaskyne, opustené banské štôlne, pivnice a bútľavé stromy.
Práve počas minuloročného obdobia zimného spánku skontrolovala skupina pre ochranu netopierov Slovenska v spolupráci s ochranármi prírody 373 zimovísk. Pozitívny výskyt zistili v 298 lokalitách, z ktorých významné sú Slovenský kras, Malé Karpaty a Muránska planina. Spolu napočítali vyše 49-tisíc jedincov.
(tasr)