Brusel 3. apríla (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell diskutoval dnes v Bruseli so svojimi kolegami z členských štátov NATO a EÚ o povojnovom Iraku a poškodených transatlantických vzťahoch.
Hoci politici označili rozhovory za priateľské a užitočné, niektoré zásadné rozpory medzi EÚ a USA sa zjavne nepodarilo prekonať. Najviditeľnejšie to bolo pri predstavách Washingtonu a Bruselu o vývoji v Iraku po skončení vojenského konfliktu. Powell zopakoval, že vedúcu úlohu musí hrať protiiracká koalícia vedená USA a Britániou, únia trvala na kľúčovej úlohe OSN.
"Treba pamätať, že to bola koalícia, ktorá sa dala na túto náročnú misiu za cenu politickú, finančnú i cenu ľudských životov... Myslím, že koalícia musí hrať vedúcu úlohu pri určovaní ďalšieho postupu," vyhlásil Powell. Istú úlohu bude podľa neho "určite" hrať aj OSN, zatiaľ sa však nevie akú.
Podľa gréckeho ministra Jorgosa Papandrea je rezolúcia OSN "základnou podmienkou" pre plné zapojenie EÚ do obnovy Iraku. Postavenie OSN zdôraznili aj ďalší.
"Musíme stabilizovať Irak a celý región. OSN je jediná medzinárodná organizácia, ktorá tomu môže dať legitimitu," povedal francúzsky minister Dominique de Villepin. "Neviem si predstaviť, ako by sme mohli prispieť k obnove bez vedúcej úlohy OSN," doplnil ho belgický minister Louis Michel.
Powella potešilo, že žiadna z členských krajín nevystúpila otvorene proti zapojeniu NATO do povojnového vývoja v Iraku, ktoré Washington navrhol už vlani v decembri. Vtedy sa však tento nápad stretol s ostrým nesúhlasom Francúzska.
"Som rád, že tu bol dnes aspoň vnímavý prístup, že v NATO je vôľa zvážiť túto rolu a dôležité je, že nikto nevzniesol proti tejto možnosti námietky," povedal novinárom.
Podľa Robertsona bude potrebné takúto rolu NATO dôkladne prediskutovať. "Niektoré krajiny sú viac naklonené role NATO, niektoré menej, ale nikto ju nevylučuje," povedal Robertson.
Powell oznámil svoj zámer prísť do Bruselu len v utorok, okamžite sa však podarilo zorganizovať stretnutie prakticky všetkých ministrov zahraničia z členských štátov NATO aj EÚ, ktorí sa zišli v policajtmi obkľúčenom bruselskom sídle aliancie.
Americký minister okrem stretnutia s trojkou EÚ, spoločného obeda šéfov diplomacií EÚ a NATO a zasadnutia Severoatlantickej rady absolvoval dve desiatky bilaterálnych schôdzok. Rokoval okrem iných s českým, maďarským, francúzskym ministrom a španielskou ministerkou, i so šéfom NATO Robertsonom.
Ešte skoro ráno sa nakrátko stretol s veľvyslancami desiatich kandidátskych krajín NATO, vrátane Slovenska. Poďakoval sa im za podporu v irackej kríze a povedal, že USA na ňu "nikdy nezabudnú".
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel