Bratislava 3. apríla (TASR) - Krajiny Visegráskej skupiny budú navzájom podporovať a koordinovať svoje projekty dopravnej infraštruktúry s cieľom dosiahnuť vyššiu finančnú spoluúčasť fondov Európskej únie. Na spoločnom rokovaní v Bratislave sa na tom dohodli ministri dopravy Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska.
"Projekty podporované viac ako jednou krajinou majú šancu získať dodatočnú podporu z EÚ až do výšky 20 % investície," uviedol na brífingu poľský vicepremiér a minister infraštruktúry Marek Pol. "Po dnešnom stretnutí vieme, že každý projekt prihlásený niektorým z prítomných štátov získa podporu ostatných krajín," dodal.
Hlavné dopravné koridory prechádzajúce územím krajín V4 predstavujú podľa M. Pola jeden celok. "Tieto koridory sú plánované tak, aby štáty spájali a my všetci v rámci nich budujeme cestnú a železničnú infraštruktúru," vyhlásil.
Slovenský minister Pavol Prokopovič zdôraznil, že dôležitou prioritou pre všetky štyri krajiny je spojenie v severojužnom smere. Jeho poľský kolega v tejto súvislosti potvrdil rovnocenný pohľad Varšavy na dobudovanie priameho diaľničného prepojenia so Slovenskom i s Českou republikou.
Štáty V4 chcú koordinovať aj svoj postup pri stanovení pravidiel spoplatňovania diaľnic, ktoré má upraviť nová legislatíva EÚ. Do Bruselu chcú predložiť spoločné stanovisko, ktoré má pripraviť osobitná expertná skupina koordinovaná slovenskou stranou. Tá má podľa P. Prokopoviča vypracovať jeho návrh tak, aby rezortní ministri prijali "najvýhodnejší, najefektívnejší a optimálny model".
Šéfovia rezortov dopravy ďalej rokovali o dôsledkoch novej smernice EÚ o prerozdeľovaní prostriedkov z kohézneho fondu medzi dopravné a environmentálne projekty. Zhodli sa v názore, že väčšia časť podpory by mala smerovať do projektov v oblasti dopravy, ktoré sú podľa nich jednoduchšie, rýchlejšie realizovateľné a tiež majú pozitívny dosah na životné prostredie. Na koordináciu postupu v tejto oblasti - jednak medzi všetkými štyrmi krajinami, jednak s ich rezortmi životného prostredia - zriadili ďalšiu expertnú skupinu.
Ministri konštatovali pozitívne výsledky spoločnej pracovnej skupiny pre kombinovanú dopravu a podporili jej ďalšie fungovanie. Na záver stretnutia v slovenskom hlavnom meste podpísali aj Spoločnú deklaráciu o rozvoji kombinovanej dopravy.