Brusel 3. apríla (TASR) - Medzi Európskou úniou a USA sa postupne vytvára konsenzus v otázke povojnového usporiadania Iraku. Oznámil to dnes po spoločnom obede ministrov zahraničných vecí EÚ a NATO v Bruseli šéf gréckej diplomacie Jorgos Papandreu, ktorého krajina momentálne predsedá únii.
Silnejúci konsenzus si na tlačovej konferencii po obede pochvaľoval aj generálny tajomník NATO George Robertson. "Boli medzi nami v minulosti rozdiely, ale vidím vznikajúci konsenzus, čo sa týka budúcnosti," vyhlásil.
Obaja hovorili s novinármi po spoločnom obede 23 ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO a EÚ, ktorí sa dnes v Bruseli zišli kvôli príchodu šéfa americkej diplomacie Colina Powella. Ten prišiel s európskymi partnermi prediskutovať najmä scenáre povojnového vývoja v Iraku.
Zatiaľ čo USA podľa doterajších vyhlásení počítajú v Iraku s dočasnou vojenskou administratívou riadenou americkým generálom a významnou úlohou NATO, EÚ opakovane zdôrazňuje kľúčovú úlohu OSN v povojnovom Iraku.
"Postupne sa v tejto otázke vytvára konsenzus," povedal novinárom Papandreu. "Dôležitosť, ktorú pripisujeme OSN, USA uznávajú," pokračoval grécky minister. Dôrazne vyhlásil, že "rezolúcia OSN je základnou podmienkou pre plné zapojenie EÚ do obnovy Iraku po vojne".
Ministri však na dnešnom obede nezdôraznili "kľúčovú" úlohu OSN, ako to opakovane robí EÚ. Podľa šéfa NATO Robertsona dali ministri jasne najavo, že "medzinárodné spoločenstvo, vrátane OSN a ďalších medzinárodných organizácií", by sa malo v oblasti povojnovej obnovy Iraku angažovať hneď, ako to dovolí situácia.
"Medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené konať," zdôraznil Robertson. Podľa jeho slov vládla na obede "široká zhoda", že konflikt v Iraku sa musí skončiť čo najrýchlejšie, že civilných obetí musí byť čo najmenej a že irackému ľudu treba naliehavo poskytnúť humanitárnu pomoc.
Po obede ministrov rokovala o povojnovom usporiadaní Iraku Severoatlantická rada, ktorá je najvyšším orgánom NATO. Očakáva sa, že americký minister na tejto schôdzke oživí návrh z USA z decembra minulého roka, podľa ktorého by mala NATO zohrať dôležitú úlohu pri stabilizácii Iraku.