Brusel 3. apríla (TASR) - Medzi členskými štátmi EÚ a NATO boli v minulosti rozdiely v názoroch na irackú krízu, ale čo sa týka budúcnosti, existuje stále väčší konsenzus, vyhlásil dnes po spoločnom obede ministrov zahraničných vecí EÚ a NATO v Bruseli generálny tajomník aliancie George Robertson.
Podľa jeho slov vládla na obede "široká zhoda", že konflikt v Iraku sa musí skončiť čo najrýchlejšie, že civilných obetí musí byť čo najmenej a že irackému ľudu treba naliehavo poskytnúť humanitárnu pomoc.
Čo sa týka povojnovej obnovy Iraku, ministri dali podľa Robertsona jasne najavo, že "medzinárodné spoločenstvo, vrátane OSN a ďalších medzinárodných organizácií", by sa mali v tejto oblasti angažovať hneď ako to dovolí situácia. "Medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené konať," zdôraznil Robertson.
Ani on, ani grécky minister zahraničných vecí Jorgos Papandreu však neodpovedali na priame otázky, či sa ministri 23 krajín, vrátane amerického Colina Powella, zhodli na "kľúčovej úlohe OSN", ktorú zdôrazňuje EÚ. Grécky minister naznačil, že aj v tejto oblasti sa Európa a Amerika zbližujú.
Po spoločnom obede EÚ a NATO sa začalo mimoriadne zasadnutie najvyššieho orgánu NATO - Severoatlantickej rady na ministerskej úrovni.