Prešov 3. apríla (TASR) - Po podpise prístupovej zmluvy medzi Európskou úniou (EÚ) a SR bude celý výsledok integračného procesu závisieť už len od občanov Slovenska, konštatoval dnes v Prešove Onno Simons z delegácie Európskej komisie v SR. Vyjadril však presvedčenie, že Slovensko sa od 1. mája 2004 stane členom únie.
Simons vystúpil na Regionálnej konferencie o EÚ Prešov 2003, ktorú zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) s podporou Úradu vlády SR a Nadáciou Friedricha Eberta.
Simons v charakteristike rizík integračného úsilia SR na prvom mieste uviedol stav korupcie na Slovensku, nedostatočnú antidiskriminačnú legislatívu, ktorá ešte nie je v súlade so štandardami EÚ. Za ďalšie problémy považuje vysoký fiškálny deficit, vysokú mieru nezamestnanosti a systém podpory v pôdohospodárstve.
Vladimír Bilčík z Výskumného centra SFPA za kľúčové otázky súčasného stavu prístupového procesu Slovenska označil vnútornú pripravenosť krajiny na členstvo v EÚ, úspešnú integráciu Slovenska s dnešnými členmi EÚ a príspevok SR k reforme EÚ. Podľa neho sa tento proces úspešne skončí, ak SR bude plniť dohodnuté záväzky, preklenie dohodnuté prechodné obdobia v jednotlivých negociačných kapitolách a postoj slovenskej verejnosti k eurointegrácii sa nezmení.
Podľa Vladimíra Benča, riaditeľa prešovskej kancelárie SFPA, bolo cieľom konferencie, ktorú chystali približne dva mesiace, prispieť k zvýšeniu informovanosti a podporiť diskusiu o vstupe SR do únie na regionálnej úrovni východného Slovenska (Prešovský a Košický kraj), zahrnúť do nej regionálnych mienkotvorcov a rozšíriť túto diskusiu o konkrétnejšie aspekty a dopady vstupu SR do EÚ z pohľadu obyvateľov regiónu. V programe boli štyri panely s 15 prednášateľmi na témy Slovensko a EÚ, Európa národov - Slovensko a menšinová problematika, Regionálna politika EÚ, Cezhraničná spolupráca a Euroregióny, Nezamestnanosť a trh práce.
Účastníci konferencie vo vyhlásení pripomínajú, že členstvo SR v EÚ zodpovedá záujmu väčšiny občanov SR a umožní im podieľať sa na budovaní spoločnej Európy mieru a prosperity. Vyzvali ich preto, aby zodpovedne rozhodovali o budúcnosti krajiny. Apelujú tiež na slovenské politické elity, aby zintenzívnili prípravu SR na vstup do EÚ.