Berlín 3. apríla (TASR) - Tie krajiny Európskej únie, ktoré sa usilujú o prehĺbenie integrácie, by v nej mali pokračovať bez svojich skeptickejších partnerov, ak to bude nevyhnutné. Povedal to nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer v rozhovore, ktorý dnes priniesol denník Handelsblatt.
"Európania sa musia dohodnúť na širšom spoločnom základe v rámci zmlúv EÚ. Ak to nepôjde, potom - ak to bude nevyhnutné - by skupina krajín mala pokračovať tak, ako urobila so Schengenskou dohodou, mimo zmlúv," povedal.
Mal na mysli Britániu a Írsko, ktoré boli proti svojej účasti na Schengenskej dohode o voľnom pohybe ľudí a tovaru cez národné hranice v rámci EÚ.
Fischerov komentár vyšiel v čase, keď sa 15 členských krajín EÚ nevie zhodnúť ohľadne vojny v Iraku. Francúzsko, Nemecko a Belgicko ako oponenti tejto vojny presadzujú spoločnú európsku obrannú politiku, ktorá by podľa niektorých krajín únie mohla oslabiť Američanmi vedenú Severoatlantickú alianciu.
Nezávisle od tohto sedem malých členských krajín EÚ vyjadrilo výhrady voči francúzsko-nemeckým návrhom, aby nová ústava EÚ obsahovala vnútornú reformu s cieľom zmeniť rovnováhu moci po budúcoročnom rozšírení únie na východ.
"V EÚ platí stará dobrá zásada: Nikoho nenútime niečo robiť, ale tí, čo chcú, tým to treba umožniť," povedal ďalej Fischer. "Existuje široká dohoda, že Európa by mala hrať významnejšiu úlohu, a mať silnejšie schopnosti na zaručenie našej bezpečnosti v 21. storočí k tomu patrí," dodal.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder dnes v nemeckom parlamente zdôraznil, že "Nemecko a Francúzsko zostávajú motorom európskej integrácie". A povedal, že EÚ by sa mala vážne zamyslieť nad svojimi vojenskými schopnosťami.
"Stupeň spolupráce medzi našimi dvoma krajinami je jedným z mála vítaných vývojov za súčasnej situácie... Rovnako je však jasné, že bez úzkej spolupráce s Britániou a ďalšími členskými krajinami, nebudeme schopní prevziať medzinárodnú zodpovednosť, ktorá sa od nás očakáva," povedal.