
Len pár dní potom, čo juhoafrický exprezident Nelson Mandela v plnej sile sfukoval sviečky na torte k svojim 83. narodeninám, ho médiá začali pochovávať. Skôr ako samotní lekári, ktorí mu diagnostikovali rakovinu prostaty. FOTO - REUTERS
Mandelova rakovina prostaty pritom podľa lekárov predstavuje minimálne zdravotné riziko. „Nádor je doslova mikroskopický. Lekári jednoznačne vylúčili chirurgický zákrok a odporučili sedemtýždňovú rádioterapiu,“ informovala Mandelova hovorkyňa Zelda la Grangeová.
Nádor objavil exprezidentov lekársky tím v pondelok počas pravidelnej prehliadky. Na tých sa Mandela zúčastňuje každé dva mesiace od roku 1985, keď ho ešte vo väzení na prostatu operovali prvýkrát. Testy sa zintenzívnili po roku 1990, keď lekári čerstvo prepustenému väzňovi vyoperovali väčšinu prostaty.
Juhoafrické médiá na správu o Mandelovom rakovinovom náleze reagovali hystericky. Fotogalérie jeho 27-ročného pobytu vo väzení a postapartheidovej slávy sprevádzali ponuré komentáre. „Išlo zrejme o predpremiéru toho, čo Južnu Afriku čaká, keď Mandela naozaj zomrie,“ povedal novinár Max du Preez.
Denníky dokonca oprášili katastrofické scenáre zo začiatku deväťdesiatych rokov. Krehký rasový zmier sa mal podľa nich v JAR skončiť Mandelovým odchodom. „Bez jeho charizmy a zmierlivého tónu sa krajina môže znovu ocitnúť v období pred rokom 1990,“ varoval vo svojom internetovom vydaní týždenník Mail & Guardian.
Po rekapitulácií Mandelových piatich rokov v prezidentskej funkcii nasledovala už len kritika konfrontačnej politiky jeho nástupcu. „Za Mandelovu jedinú vážnu chybu možno považovať len výber Thaba Mbekiho za viceprezidenta a neskôr za prezidenta,“ napísal pretórijský denník Beeld.
Mandelu podľa jeho hovorkyne takéto komentáre šokovali viac ako pondelková diagnóza. „Exprezident je vo vynikajúcej fyzickej a psychickej kondícii,“ vyhlásila la Grangeová. Ako príklad Mandelovej vitality uviedla jeho minulotýždňovú účasť na mierových rozhovoroch v Burundi.
O Mandelovom výbornom zdravotnom stave sa zmienila aj jeho suseda, veteránka v boji proti apartheidu a bývalá poslankyňa Helen Suzmanová (83). „Navštívila som ho hneď po zverejnení diagnózy. K únave, aká poznamenala posledné mesiace bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda, ktorý tiež trpel na rakovinu prostaty, má veľmi ďaleko,“ dodala Suzmanová.
Nelson Mandela je v JAR po nositeľovi Nobelovej ceny za mier arcibiskupovi Desmondovi Tutuovi druhou politickou celebritou, u ktorej lekári diagnostikovali rakovinu prostaty.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória