Bratislava 2.apríla (TASR) - Európska komisia (EK) tento týždeň upozornila Slovensko na nedostatky v oblasti poľnohospodárstva, ktoré si vyžadujú od slovenskej strany urýchlené konanie.
Ide o prípravu na čerpanie prostriedkov v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a nedostatočné využívanie predvstupového programu SAPARD, určeného na rozvoj vidieka a poľnohospodárstva. Hlavný vyjednávač EK so SR Dirk Meganck v liste, zaslanom svojmu partnerovi Jánovi Figeľovi, vyjadril obavu, že Integrovaný administratívny a kontrolný systém (IACS), nevyhnutný pre čerpanie priamych agrárnych platieb, nebude na Slovensku plne funkčný k vstupu krajiny do EÚ. Potrebné je preto okamžite urýchliť implementáciu tohto systému a vytvoriť pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorá súvisí so systémom z hľadiska finančných tokov. D. Meganck zároveň vyjadril znepokojenie kvôli malému počtu projektov a nízkej úrovni čerpania alokovaných financií v rámci programu SAPARD.
S listom sa v týchto dňoch oboznámil aj minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon. Výhrady EK reflektujú a vychádzajú z rokovania podvýboru SR a EK pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo, ktorý zasadal 18. marca v Bruseli, pričom podľa J. Figeľa odvtedy došlo k čiastočnému pokroku v tejto oblasti.
Od 1. apríla na rezorte pôdohospodárstva vznikla sekcia pre platobnú agentúru a ministerstvo rozhodlo, že Slovensko bude využívať vyplácanie priamych platieb pre poľnohospodárov tzv. zjednodušenou formou s platbou na hektár, a nie pôvodne zamýšľanou štandardnou schémou na produkciu. Podľa J. Figeľa je však potrebné doriešiť nielen záležitosti platobnej agentúry a IACS, ale aj vhodne skombinovať európske a domáce zdroje pre budúce fungovanie slovenského poľnohospodárstva. Čo najskôr treba tiež prijať potrebné rozhodnutia o úpravách programu SAPARD s poskytovaním informácií potravinárom a farmárom, aby sa čerpanie týchto finančných prostriedkov zvýšilo.
"Pri dostatočne vážnych krokoch a rozhodnutiach v nasledujúcich týždňoch by sa pozitívne rozhodnutie mohlo prejaviť v májovom monitoringu EK o pripravenosti Slovenska na vstup do únie a následne aj v záverečnej novembrovej monitorovacej správe," uviedol J. Figeľ.
Zo spomenutého prestupového programu SAPARD plánuje Slovensko podľa tunajšej agentúry pre tento fond využiť zhruba 4 miliardy Sk. Za uplynulý prvý rok fungovania programu v podmienkach SR však agentúra zatiaľ odobrila len celkovo 78 podnikateľských projektov s finančným nárokom na SAPARD do objemu 420 miliónov Sk. Zatiaľ sú teda plány využitia naplnené len asi do jednej desatiny a na predkladanie nových žiadostí majú podnikatelia čas len do jesene 2004. Zástupcovia agentúry ale upozorňujú, že s EÚ pracujú na výraznom rozšírení možností využitia SAPARD a aj z toho titulu sa očakáva spružnenie podávania žiadostí.
Budovanie IACS bolo v SR ešte za predchádzajúceho vedenia MP blokované tým, že slovenský Úrad pre verejné obstarávanie ministerstvu až dvakrát zrušil verejnú súťaž na dodávateľa softvéru pre tento komplexný systém. Po nástupe ministra Zs. Simona vlani na ale bola za dodávateľa v neverejnom tendri vybraná firma AXA, ktorá má s takouto objednávkou skúsenosti aj zo susednej Českej republiky. Zs. Simon prisľúbil, že všetky práce na IACS budú hotové do konca roka 2003.