Bratislava 2. apríla (TASR) - Slovensko by malo v najbližších týždňoch vyslať do Macedónska jedného dôstojníka v rámci historicky prvej operácie pod vedením Európskej únie (EÚ).
Dnes o tom rozhodla vláda na návrh šéfov rezortov obrany a zahraničných vecí Ivana Šimka a Eduarda Kukana. Príslušník Ozbrojených síl SR, ktorý je už určený, vycestuje do Macedónska ihneď nato, ako vyslanie schváli parlament. Pracovať bude v analytickom centre na spravodajskom oddelení operačnej správy.
V pôvodnom návrhu sa uvažovalo o vyslaní väčšieho počtu vojakov a to do 20, pretože sa predpokladala požiadavka EÚ na rozšírenie účasti. Šimko však pre TASR zdôraznil, že by nebolo dobré navrhnúť a prijať tzv. bianko šek a schváliť tak väčší počet vojakov. Ak príde ďalšia požiadavka zo strany EÚ, napríklad na vyslanie príslušníkov vojenskej polície, Šimko predloží vláde takýto návrh.
Finančné náklady spojené s pôsobením vojakov v Macedónsku budú hradené z rozpočtu Ministerstva obrany SR.
Očakáva sa, že na historicky prvej operácii únie sa zúčastní 25 európskych krajín prostredníctvom síl rýchlej reakcie EÚ.
Misia bude pozostávať z 320 vojakov a 80 civilistov, ktorí zatiaľ na šesť mesiacov nahradia v Macedónsku mierovú misiu NATO pod názvom Spojenecká harmónia. Európska misia, vedená francúzskym generálom Pierrom Maralom, zostane pod strategickým velením NATO.
Aliancia bola v Macedónsku prítomná od septembra 2001 v rámci mierovej dohody, ktorá ukončila šesťmesačné boje medzi albánskymi rebelmi a vládnymi silami. Úlohou zahraničných vojakov je monitorovať dodržiavanie prímeria.
Misia EÚ bude prvým vojenským nasadením európskych síl. Jej schváleniu dlho bránila absencia bezpečnostnej dohody medzi EÚ a NATO, ktorej bránil spor Grécka a Turecka. Obaja tradiční regionálni rivali sú členmi NATO, Turecko však nie je členom EÚ a dlho sa stavalo proti tomu, aby mala jednotka únie prístup k prostriedkom aliancie.
Na misii EÚ v Macedónsku sa budú okrem členských štátov únie podieľať aj kandidátske krajiny s výnimkou Malty a Cypru, ďalej aj Kanada, Island a Nórsko.
Maďarsko už má rozmiestnených 40 príslušníkov v Macedónsku, ktorí sú k dispozícii vojenskému predstaviteľovi EÚ. Česká republika pripravuje podklad pre politické rozhodnutie na vyslanie národného kontingentu do operácie EÚ v Macedónsku. Poľsko má v operácii rozmiestnenú hliadkovaciu jednotku 20 vojakov.