Bratislava 2. apríla (TASR) - Na najväčšej zákazke za vyše 50-ročnú históriu bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení pracujú v týchto dňoch študenti Katedry reštaurovania. Ide o umeleckú obnovu štyroch neskorogotických oltárov z konca 15. storočia, pochádzajúcich z podtatranských obcí Veľká Lomnica a Stará Lesná.
Osobitne cennú súčasť oltárov reprezentuje vložená plastika sv. Anny trojjedinej, ktorej vznik datujú dokonca až do obdobia okolo roku 1350. Komplex krídlových zatváracích oltárov je starší než na verejnosti oveľa známejšie dielo majstra Pavla z Levoče. "Reštauračné práce na vzácnych oltároch tvoria súčasť diplomovej práce našich študentov z vyšších ročníkov. Sú veľmi náročné a zdĺhavé. Vyžadujú si mimoriadnu precíznosť, ak sa chceme čo najviac priblížiť k pôvodným farbám i tvarom, ktoré na starom dreve zanechal zub času," povedala dnes pre TASR vedúca katedry prof. Dana Salamonová.
Staré plastiky i maľby na oltároch podľahli počas stáročí rôznym dobovým, azda módnym trendom, a tak sa v nejednom prípade farebne odlišujú od pôvodnej verzie. Napríklad prekrásna vyrezávaná Madona má v dnešnej podobe modré oči. No po dôkladnej röntgenovej a infračervenej analýze a odbornom odstránení dodatočných nánosov farieb sa prišlo na to, že pôvodne mala oči hnedé, s nádherne vykreslenými mihalnicami na spôsob egyptskej Kleopatry.
"Málokto si uvedomuje, že Slovensko je v oblasti nástennej maľby a ďalších umeleckých pamätihodností z čias stredoveku doslova svetovou veľmocou. Reštaurátorské práce pomáhajú zachrániť a obnoviť naše kultúrne bohatstvo. Je jedinečné a z pohľadu svetového kultúrneho dedičstva nenahraditeľné," dodal vedúci pedagóg z katedry reštaurovania doc. Vladimír Plekanec.
Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál.